České nemocnice mohou být brzy zaplaveny a vláda plánuje maloobchodníky znovu otevřít

PRAHA (Reuters) – Ministr zdravotnictví Jan Platný ve středu uvedl, že nemocnice v celé České republice by mohly být do dvou nebo tří týdnů zahlceny pacienty s koronaviry, což zemi přinutí hledat pomoc v zahraničí a nemocnice musí vybírat pacienty, kteří budou léčeni.

Jednalo se o dosud nejsilnější varování vlády, která čelila kritice opozice a občanských skupin kvůli chaotické a nepředvídatelné správě, ale také rostoucím požadavkům na zmírnění omezení.

Platney uvedl, že vláda uvažuje o opětovném otevření maloobchodních prodejen od pondělí, v naději, že to nepovede k eskalaci infekcí, a umožní více studentům zapsat se do škol od 1. března.

Údaje Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ukázaly, že země s 10,7 miliony případů infekce na osobu je v Evropě s výjimkou Portugalska na dvoutýdenní bázi. Úmrtí dosáhla 18 596, což je druhá nejhorší míra úmrtnosti po Velké Británii, uvádí ourworldindata.org.

Ve dvou západních oblastech na německých hranicích a severovýchodním regionu na hranicích s Polskem musely nemocnice opakovaně usilovat o přepravu pacientů jinam.

„Pokud společně nezabráníme dalšímu šíření na této úrovni, pak bude pravděpodobně celá země za dva nebo tři týdny ve stejné pozici,“ řekl Platney.

Novinářům řekl: „Připravujeme nemocnice na zavedení systému nedostatku zdrojů a upřednostnění pacientů jako v případě katastrofy.“

V zemi bylo od středy rána 1196 pacientů s COVID-19 na jednotkách intenzivní péče s vysokou závislostí, těsně pod maximem 1200 v listopadu.

Nemocnice uváděly 14% kapacity intenzivní péče dostupné pro všechny diagnózy, včetně 155 lůžek pro případy koronaviru.

Platney uvedl, že Německo požádá Německo, aby přijalo omezený počet pacientů, když kapacita lůžka intenzivní péče klesne na jednu číslici.

Vláda obviňuje rozsáhlé nedodržování pravidel pro šíření infekce a Platney doufá, že lidé budou jednat opatrněji, pokud jim bude dána větší osobní odpovědnost.

READ  Tým USA září v České republice a postupuje do čtvrtfinále - uzávěrka

„Jedinou příležitostí je spoléhat se na lidi, a když dostanou možnost činit svá vlastní rozhodnutí, udělají správná rozhodnutí,“ řekl.

Grafika: Hospitalizace v České republice COVID-19: https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/CZECH/dgkvlzlxevb/chart.png

Grafické znázornění: čeští pacienti COVID-19 v kritickém stavu: https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/CZECH/bdwpknzalvm/chart.png

(Připravil Robert Mueller, střih Jan Lopatka, kresby Jason Hovet)

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *