České ministerstvo zahraničí odsuzuje rozhodnutí Ruska uzavřít skupinu pro lidská práva

České ministerstvo zahraničí v úterý odsoudilo rozhodnutí ruského soudu uzavřít Memorial International, nejstarší lidskoprávní skupinu v zemi, a uvedlo, že je znepokojeno pokračující snahou Ruska uzavřít centrum pro lidská práva.

„Vyzýváme ruské úřady, aby ukončily pronásledování nezávislých hlasů a obránců lidských práv a spojily se s utlačovanými při uplatňování jejich práva na svobodu projevu, sdružování a pokojné shromažďování.“

Pomník zdůrazňuje represe proti občanské společnosti a nedostatek nezávislého soudnictví v Ruské federaci a také odhaluje zabíjení cizinců, včetně milionů sovětských občanů a několika tisíc Čechů, uvádí zpráva.

Soudkyně Alla Nazarova citovala Interfax, že rozhodnutí „urychlilo uzavření Mezinárodní asociace historických, vzdělávacích, charitativních a lidských práv Memorial, jejích regionálních poboček a dalších strukturálních divizí“.

Skupina založená Andrejem Sacharovem a dalšími protisovětskými aktivisty na konci 80. let převzala nové svobody udělené za Michaela Gorbačova a využila je k odhalení základních faktů o osudech milionů obětí stalinských represí.

Byl to drsný symbol nové ruské transparentnosti, ale pro mnohé to znamenalo něco krátkého: Rusové po desetiletích tajné a úřední zbabělosti odhalili tragický osud svých rodičů, prarodičů a praprarodičů.

Uzavření památníku je mocným symbolem – jednou z ruských civilizací, která bude odstraněna rychlostí blesku. Její vedení doufalo, že podpora veřejnosti, včetně podpory prominentních Rusů, jako je Gorbačov, bude v rukou Kremlu. Nebo uzavření organizace, která se věnuje odhalování sovětských zvěrstev, by byl krok příliš daleko i pro Vladimira Putina.

Památník uvedl, že se proti rozsudku odvolá.

„Jsme přesvědčeni, že toto hnutí je nezákonné. Jde však o politické rozhodnutí,“ řekl agentuře Interfax právník nevládní organizace Henry Resnick.

Facebook oznámení pro EU!
Pro zobrazení a vkládání komentářů na FB musíte být přihlášeni!

READ  Český lid do značné míry zmírňuje omezení a ctí oběti COVID-19

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *