České letectvo staví první AH-1Z Viper

České letectvo staví první AH-1Z Viper

První útočný vrtulník AH-1Z Viper objednaný Českou republikou uskutečnil svůj první let, oznámilo ve středu americké námořnictvo.

Velitelství námořních leteckých systémů (NAVAIR) zveřejnilo video startu AH-1Z v Bell’s Amarillo Assembly Center, který podle NAVAIR proběhl v dubnu. NAVAIR je zodpovědný za nákup a životní cyklus AH-1Z pro všechny své operátory.

Česká republika si v roce 2019 objednala čtyři užitkové vrtulníky Viper a osm UH-1Y Venom, přičemž dodávky by měly začít koncem letošního jara. 3. května Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci ministerstva zahraničí Spojených států oznámila, že schválila zahraniční vojenský prodej šesti dalších AH-1Z a dvou dalších UH-1Y. Repasované vrtulníky ex-United States Marine Corps, které jsou nabízeny zdarma, zvýší celkovou velikost jejich českých flotil na deset v každé kategorii.

Vyobrazený AH-1Z je v šedé a zelené kamufláži unikátní pro české letectvo. Plán byl odhalen, když česká delegace včetně náměstka ministra obrany Františka Zulka a náčelníka Vzdušných sil AČR brig. navštívila Amarillo Assembly Center v Texasu. Generál Petr Sebelka v březnu, byl později vyfotografován Planespotters, ale do středy nebyly zveřejněny žádné oficiální snímky celého projektu.

První parta českých pilotů a údržbářů vrtulníků absolvovala v únoru úvodní výcvikové kurzy. Absolvovali výcvik podobný jako piloti a údržbáři vrtulníků námořní pěchoty Spojených států od výcvikové letky námořních lehkých útočných helikoptér 303 (HMLAT-303). Čeští piloti a údržbáři budou pokračovat ve výcviku, když spolu s vrtulníky dorazí do České republiky, včetně rozvoje schopnosti samostatně školit budoucí české piloty a údržbáře vrtulníků. NAVAIR očekává, že squadrona bude fungovat samostatně koncem roku 2024.

Kombinace AH-1Z a UH-1Y nahradí útočné vrtulníky Mi-24 a Mi-35 českého letectva a jeho užitkové vrtulníky Mi-17. Předpokládá se, že Česká republika darovala Ukrajině nejméně dva své Mi-24 v rámci vojenské pomoci poskytnuté ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

READ  Adelaide International Tennis 2022 Marks Video Video Highlights Priscilla porazila Hon Petru Quitovou

Možnost pořízení AH-1Z naznačilo i sousední Slovensko, uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Knott. Bratislava nabídla Vipers jako kompenzaci za dodání své vyřazené flotily MiG-29 na Ukrajinu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *