České dary Ukrajině překonaly všechny dosavadní rekordy

Účty humanitární a vojenské pomoci pro Ukrajinu byly zřízeny předtím, než Rusko 24. února obsadilo celý stát. Od té doby se však finanční a jiné dary výrazně zjednodušily a zprůhlednily. To ve spojení s českým rozhořčením nad ruskými činy a sympatiemi k Ukrajincům vyústilo v rekordní dary postcivilním a vojenským silám.

Většina darů jde na konto SOS Ukrajina, které spravuje humanitární nevládní organizace Člověk v tísni. K pondělí 7. března organizace nashromáždila 1,2 miliardy korun. Na konto Českého červeného kříže se vybralo také 125 mil. Kč a česká pobočka Charity vykázala na ukrajinských účtech více než 83 mil. Kč.

Dalších 160 milionů korun se podařilo vybrat minulý týden koncertem České televize na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí a po celé zemi se uskutečnilo několik malých charitativních akcí. Očekává se, že Český rozhlas získá více prostředků prostřednictvím svého koncertu, na kterém příští pondělí vystoupí Symfonický orchestr Brockova rozhlasu v Brock Rudolphinam.

Celkem Češi za pouhé dva týdny dodali Ukrajině více než 1,5 miliardy Kč humanitární pomoci. Překonala již dosavadní rekord 1,3 miliardy korun, který se nastřádal po loňské devastaci jižní Moravy orkánem.

Kromě pomoci civilistům a uprchlíkům mnoho Čechů touží podpořit ukrajinské ozbrojené síly v asymetrickém boji proti nejsilnější ruské armádě. Téměř 500 milionů korun se na tento účel vybralo prostřednictvím účtu zřízeného ukrajinským velvyslanectvím v Praze. Nevládní organizace Post Bellum, která se obecně zaměřuje na shromažďování historických důkazů, mezitím vybrala 120 milionů korun na nákup klíčových věcí pro bezpečnost Ukrajiny, od zdravotnického materiálu po drony a přilby.

Kromě finanční pomoci existuje řada způsobů, jak se mohou Češi pokusit pomoci v praxi. Sbírky různých předmětů, jako je oblečení, až po místní města, školy a podniky organizuje stát. Mnoho Čechů poskytuje uprchlíkům bydlení ve svých bytech a venkovských domech.

READ  Aktualizace - Polská jednání s Českou republikou o sporu o těžbě póla končí - Ministerstvo zahraničních věcí

Odhaduje se, že od začátku konfliktu dorazilo do Česka asi 100 000 ukrajinských uprchlíků, další tisíce by měly dorazit v nejbližších dnech.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *