České aerolinie po předchozím propouštění vyhlásily bankrot

Na pátou nejstarší leteckou společnost na světě, České aerolinie, byl minulý týden v Praze vyhlásen bankrot. Letecká společnost dluží 266 věřitelů, většinou dodavatelů, a 230 000 cestujících čeká na vrácení peněz za zrušené lety. Celkový dluh je 82 milionů $.

České aerolinie jsou nyní oficiálně v bankrotu. Fotografie: Eric Salard přes Wikimedia

České aerolinie vyhlásily bankrot

Městský soud v Praze vyhlásil bankrot páté nejstarší letecké společnosti na světě, Českých aerolinií. Budoucnost nyní vypadá pro 98letou pražskou leteckou společnost velmi nejistě. Insolvenční rejstřík městského soudu uvádí České aerolinie jako „v úpadku“, za insolvenci je odpovědný Inscol.

Soud požadoval, aby věřitelé SA přihlásili své pohledávky před jejich červnovým zasedáním. Mezitím insolvenční správce údajně zvažuje, zda zastavit flotilu a požádat leteckou společnost o prodej svých aktiv. Prozatím jsou lety Českých aerolinií stále v provozu, ale za výrazně sníženou sazbu. Letecká společnost odstranila svá letadla ATR ze své flotily a nyní zbývají pouze tři letadla.

České aerolinie
98letá letecká společnost je nyní v bankrotu. Foto: Getty Images

Soud také vytvořil dočasný výbor věřitelů k provádění insolvenčních řízení. Panel zahrnuje zástupce dodavatelů SA, bank a dokonce i cestujícího jménem Tomás Häfer. Cestující již byl nahlášen Zdopravy.cz Nevrácená náhrada ve výši 7 273 Kč (320 USD). Cestující komentoval své místo ve výboru věřitelů a řekl:

„Pravidelně využívám služby dlužníka. Považuji se za stálého a věrného zákazníka dlužníka a věřím, že moje členství ve výboru dočasných věřitelů může přispět k obecným výhodám a zájmům všech věřitelů, zejména cestujících.“

Turboprop ATR Getty
České aerolinie již minulý týden stáhly všechny ATR ze své flotily. Foto: Getty Images

Zůstaňte informováni: Přihlaste se k odběru našich stránek Denně A týdně Souhrny leteckých zpráv!

Dluh je příliš vysoký

Insolvenční řízení dosud odhalilo, že 266 věřitelů ČSA dluží 800 milionů Kč (36 milionů dolarů). Tato skupina obsahuje všechny dodavatele letecké společnosti. Zároveň je zde až 230 000 cestujících, kteří byli identifikováni jako věřitelé, protože dluží peníze za lety zrušené Českými aeroliniemi. Celková výše dlužných peněz zde dosahuje 1 miliardy Kč (46 milionů $).

READ  Česká republika si zarezervovala své místo na Euru 2024, přestože poslala tři hráče domů, aby oslavili... porážka 3:0 nakonec ukončila naděje mladého Moldavska

Minulý měsíc SA zaslala Úřadu práce České republiky dopis, v němž jej informovala, že propustí celou svou 430 osob. Tato zpráva byla prvním silným znamením, že letecká společnost byla na pokraji zhroucení. Tato zpráva přišla několik dní předtím, než na konci února vypršel nouzový zákaz dluhu letecké společnosti.

O několik dní později České aerolinie předložily návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona České republiky. Do té doby dopravce vyčerpal všechny dostupné možnosti přežití: v roce 2020 čelil výraznému poklesu příjmů, ale česká vláda nenabídla žádnou finanční pomoc.

Co si myslíte o zprávách o bankrotu Českých aerolinií? Dejte nám vědět v komentářích níže.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *