Česká zeměkoule slaví 30. výročí

Česká zeměkoule slaví své velké narozeniny. Přesně před 30 lety byl oficiálně založen Český fotbalový svaz. Jeho vznik pak inicioval nadšenec, který položil první základy sportu, který je dnes v počtu členů v kolektivním sportu na druhém místě v celé republice. Jak ale přišla zeměkoule do České republiky a jak celá federace vznikla?

byl nadšený Martin Vaculík, který s bratrem v roce 1991 přivezl ze Švédska s pomocí cestovní kanceláře Excalibur sadu vybavení. Díky tomu začal s fotbalem ve Střešovicích. Nebylo to však poprvé, co se slovo ‚Shliko‘, proslavené názvem finského slova pro zeměkouli (salipandi), objevilo v České republice.

Jako první přivezli do Československa globusy studenti VŠE. Poprvé se s novým sportem setkali v roce 1984 během výměny se studenty na KY University v Helsinkách. Finové si tehdy přivezli balíček holí a uspořádali první neoficiální zápas s českými protějšky. Vybavení zde nechali finští misionáři. Skupina studentů o příštích průkopnících Michel Bauer A Petr Chalubka Asi po roce jsem hrál úplně nový sport, dokud nezničili všechny hole.

Stejně jako v případě finské návštěvy VŠE, i do východních Čech zavítala zeměkoule ze zahraničí. Mettmenstetten Unicorns poté vyrazili na předsezónní soustředění do Jarumi, a tak se „unihokej“, jak se ve Švýcarsku zeměkouli říká, objevil i v Královéhradeckém kraji.

Vraťme se ale k samotnému vzniku Zeměkoule. Vše začalo pár dní před oficiálním začleněním. Bylo 8. ledna 1992 a ve Stichovićově sále se sešli čtyři mladíci, kteří přišli z iniciativy zmíněného Vaculíka. Jejich cílem bylo podepsat registrační přihlášku nové organizace a stanovy a zaslat je na Ministerstvo vnitra. 14. ledna byla Asociace Globe oficiálně zaregistrována. Startovní čára byla překročena. Od té doby uplynulo přesně třicet let a ze zeměkoule se postupně stal sport, který již není doménou školních tělocvičen a formou trávení volného času s kamarády, ale dostal se na úroveň profesionálního sportu.

READ  Na vzdálenost Neeraj Chopra před mistrovstvím světa v atletice nemyslí

V době podpisu byli vedle Vaculíka další dva lidé. Oba oddaní hokejisté, kteří pomohli se založením světového průkopníka tím, že přispěli svými odbornými znalostmi k vytvoření hokejové ligy – Milan Sieblik A Tomáš Březina. Globe pomohl s jeho vznikem a dále do jeho činnosti nezasahoval. Březina stále působí jako předseda disciplinární komise a navíc byl nezbytnou součástí výkonných týmů při prvním mistrovství světa konaném v České republice.

Ladislav Kubík se ujal zásadní role, napsal Statut Konfederace, který ještě používal anglický výraz globe. Anglický výraz byl revidován až o rok později. Kromě florbalu a hokeje se Kopec podobným způsobem podílel na rozjezdu hokejových a přetahovacích svazů. Tím to ale nekončí. Bylo potřeba vypracovat soutěžní řád, bodovací karty a v neposlední řadě vytvořit kluby, šířit nové sporty v ČR mezi školáky, pořádat soutěže. To vše koordinoval Přípravný výbor, který se poprvé sešel v září 1992 v zasedací místnosti Tatranu. V té době, bratře ThomasA Michel BauerA Karel BauerA Vladimír ŽabožníkA Marek Timich A Jerry Felica Seděl vedle Vaculíka.

Zeměkoule rostla nečekanou rychlostí. Velký kus práce na tomto poli odvedl Zábojník, který rozdával herní vybavení do škol v hlavním městě a organizoval první historickou fotbalovou soutěž pro děti v českých zemích. Jako misionář chodil do škol, vysvětloval pravidla, zval děti na turnaje a prodával globusy. Marcel Bowditch Velkou zásluhu na rychlém boomu má i on, kdo jednoho dne přivezl vlakem kufr plný globusů do Ostravy, kde se globus začal nonstop šířit. Pomohl přivést ke sportu mnoho lidí z Ostravy a začal zakládat několik místních klubů, které pomáhaly v prvních krocích a zaváděly sportovní novinky do škol.

Brzy se přidala další města, další kluby, další a další nadšenci, kteří objevili nový způsob trávení volného času, novou lásku a často i nový smysl sportovního života. Tvrdohlavost a obětavá práce vdechla život sportu, který se brzy zabydlel snad v každé tělocvičně či tělocvičně v České republice. A nejen toto. Češi se rychle stali silnými konkurenty v mezinárodní sféře, dnes patří k nejlepším na světě. To vše by nebylo možné bez tvrdé práce pár lidí, kteří věřili své vizi a dokázali najít ty správné spolupracovníky.

READ  Se Zionem Williamsem mimo hru není jasno v úvodním večerním týmu Pelikánů | labutě

co bude dál? Pojďme společně otevřít čtvrtou dekádu českého glóbu! Předchozí tři si budeme v průběhu roku připomínat v článcích a rozhovorech s českými světoběžníky.

zdroj: www.ceskyflorbal.cz

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.