Česká vláda zvažuje dotace pro občany na nákup elektromobilů – Brněnský deník

Do roku 2022 se počet aut v zemi zvýšil na více než 100 000. Fotografický kredit: Freepik.

Praha 24. listopadu (ČTK) – Čeští řidiči brzy získají podporu na nákup ekologičtějších vozů prostřednictvím Komunitního klimatického fondu EU, řekla dnes ČTK místopředsedkyně vlády Marion Jurecká (KDU-ČSL). Jureka vede prozatímně ministerstvo životního prostředí, dokud nebude jmenován nový stálý ministr.

Jurečka řekl, že chce, aby byl Sociální klimatický fond spuštěn v roce 2025 dříve, než se plánovalo, kvůli energetické krizi. Řekl, že Praha požaduje spuštění fondu v roce 2024.

Reklamní

Zástupci členských zemí EU a mezinárodních organizací jsou dnes v Praze, aby projednali nové plány Evropské komise na ochranu ovzduší a vod. Na základě Zelené dohody mají tyto programy za cíl snížit počet předčasných úmrtí způsobených znečištěním. Kvůli znečištění zemře v Evropě ročně kolem 400 000 lidí.

„Ta čísla jsou opravdu vysoká. Nemůžeme je ignorovat,“ řekl Jurečka s tím, že ústřední otázkou je schopnost EU realizovat a realizovat své klimatické cíle.

Česká republika má 6,4 milionu aut na 10,7 milionu lidí. Do roku 2022 se počet aut v zemi zvýšil na více než 100 000. Auta, která řídí občané ČR, jsou podle Svazu dovozců automobilů v průměru stará 15,8 roku.

Aktuálně se k podpoře nákupu elektromobilů mohou dostat české firmy a organizace, ale ne jednotlivci.

„Nyní potřebujeme podporu i pro rodiny. Mělo by to být v rámci Sociálního klimatického fondu, část bude na dopravu jednotlivců a rodin,“ řekl Jureka.

Podle něj bude Česká republika plán pečlivě realizovat, aby se firmy a domácnosti se změnami vyrovnaly.

READ  ESCZ 2022: Česká republika potvrzuje národní finále Eurovize za prosinec

Sociální klimatický fond má celkem 72,2 miliardy eur. Česká republika by z toho mohla v letech 2025-2032 získat 1,7 miliardy eur.

Maria Neira, vedoucí odboru WHO pro veřejné zdraví a životní prostředí, uvedla, že cíle jsou náročné, ale prospěšné pro lidi i ekonomiku. Řekl, že pokud se sníží znečištění, sníží se také léčebné náklady, ekonomické a lidské ztráty.


https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/01/man-plugging-charger-into-electric-car-charge-station-1024×576.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/01/man-plugging-charger-into-electric-car-charge-station-150×84.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, novinkyDo roku 2022 se počet aut v zemi zvýšil na více než 100 000. Fotografický kredit: Freepik. Praha 24. listopadu (ČTK) – Čeští řidiči brzy získají podporu z Evropského sociálního klimatického fondu na nákup ekologických vozů, řekla dnes ČTK vicepremiérka Marion Jurecká (KDU-ČSL).

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.