Česká vláda zpřísňuje blokování a omezuje pohyb v boji proti vypuknutí koronaviru

Napsali Robert Mueller a Jason Hovet

PRAHA (Reuters) – V pátek oznámila česká vláda přísná nová omezení pohybu osob na další tři týdny a zpřísnila uzavření obchodů a škol ve snaze zpomalit rychlé šíření koronavirové infekce.

Země s 10,7 miliony lidí, v níž byl loni nakažen přibližně každý desátý, má podle našeho světa v datech nejvyšší míru infekce na obyvatele na světě za poslední týden a je desetkrát vyšší než v Německu. Počet obětí vzrostl na 20 000, z téměř 600 za pět měsíců.

Země čelí obnovenému nárůstu úrazů zrychlenému britskou alternativou. Počet vážně nemocných pacientů je rekordní. Některé nemocnice musely kvůli kapacitě přepravovat pacienty stovky mil daleko.

Premiér André Babis uvedl, že se chce vyhnout památkám z Bergama v severní Itálii, které bylo epicentrem Evropy na začátku loňské epidemie a jehož přeplněné nemocnice šokovaly svět.

„Chápu, že je to pro všechny velká zátěž, nejsme s tím spokojeni. Pokud však neuděláme (nic), Bergamo uvidí celý svět“, řekl Babis.

Nová omezení, která vstoupí v platnost od pondělí, omezí pohyb osob pouze v původních regionech, s výjimkou základních cest.

Vláda také zmenšila seznam základních obchodů a uzavřela například papírnictví nebo obchody prodávající dětskou obuv a oblečení. Přidává do nepodstatných maloobchodních prodejen, restaurací, většiny služeb, tělocvičen a zábavních podniků, které jsou od října téměř nepřetržitě uzavřeny.

Předškolní zařízení budou uzavřena a žáci prvního a druhého ročníku přejdou na online vzdělávání stejně jako ostatní studenti.

** Pro interaktivní kreslení: https://tmsnrt.rs/3bFHw2R

(Graf: Nejvyšší míra infekce v České republice za 14 dní v Evropě a nejvyšší míra infekce v České republice za 14 dní v Evropě – https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/CZECH/xklvyojoavg/chart .png)

Babys, miliardářský podnikatel před vstupem do politiky, viděl, že jeho popularita byla ovlivněna pandemií a zpomalením zavádění vakcíny, ale naléhala na lidi, aby omezili kontakt uprostřed rostoucího stresu uzamčení.

READ  Film: „Atentát“ v husitském životopise

Země zvládla relativně dobře ve srovnání s některými v Evropě na počátku epidemie, kdy byly městské ulice z velké části opuštěné uprostřed omezení. Některé továrny přestaly fungovat, což způsobilo masivní ekonomický úder.

Průmysl nebyl těmito opatřeními ovlivněn, ačkoli společnosti budou muset testovat pracovníky a poskytovat respirátorové masky.

Ministr zdravotnictví Jean Platney uvedl, že denní infekce vzrostou nad nedávné vysoké úrovně 18 000 během příštího nebo dvou týdnů a bez přísnějších opatření neklesnou.

Země ve čtvrtek oznámila 14 000 nových případů.

Omezení pohybu jsou možná poté, co vláda od soboty po dobu 30 dnů vyhlásila nový výjimečný stav.

(Grpahic: Česká republika čelí obnovenému nárůstu v případech COVID-19 Česká republika čelí obnovenému nárůstu v případech COVID-19 – https://graphics.reuters.com/HEALTH-CORONAVIRUS/CZECH/azgvoeyeyvd/chart.png)

(Připravili Robert Mueller a Jason Hovet; střih: Mark Potter a Alistair Bell)

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *