Česká vláda zpomaluje nebo zmrazuje zvyšování platů, aby snížila rozpočtovou mezeru

PRAHA (Reuters) – Nová česká středopravicová vláda zmrazí platy státním zaměstnancům a sníží dříve oznámené zvýšení platů ostatním, uvedli ve středu ministři ve snaze snížit rozpočtovou mezeru při prudce rostoucí inflaci.

Vláda, která byla jmenována začátkem tohoto měsíce, se zavázala snížit deficit centrální vlády pro rok 2022 na méně než 300 miliard korun (13,66 miliardy dolarů), což je pokles z 380 miliard korun v předchozí vládě.

„Zmrazujeme mzdy pracovníkům státní správy… i pro sebe,“ řekla na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Marianne Goricaová.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Přistoupili jsme na kompromis, takže klíčová povolání v první linii, jako jsou sociální služby, zdravotní péče, učitelé a vojenský personál, i nadále získávají nějaké zvýšení.“

Snížení je signálem záměru šetřit, ale je jen zlomkem celkové ambice úspor, protože zmrazení snížilo výdaje ústřední vlády o zhruba 4,7 miliardy korun oproti předchozím plánům.

Učitelům se zvýší platy o 2 % a pracovníkům ve zdravotnictví a sociálních službách vystavených pandemii koronaviru se zvýší o 6 %. Vojáci a policisté dostanou navýšení o 700 korun měsíčně.

Vláda také připraví zákon na zmrazení platů politiků na příští rok.

Inflace v listopadu vzrostla na 6 % a očekává se, že počátkem roku 2022 vzroste na přibližně 8 % v důsledku skokového nárůstu cen energií v kombinaci s narušením dodavatelského řetězce a napjatým trhem práce.

Gorica uvedla, že vláda souhlasila s rozšířením programů pomoci na pomoc rodinám, které jsou nejvíce zasaženy rostoucími cenami energií.

Země začne rok 2022 s dočasným rozpočtem a vláda plánuje připravit svůj nový projekt v prvním čtvrtletí.

Ministerstvo financí loni v listopadu předpovídalo deficit veřejného sektoru v roce 2022 ve výši 4,4 % HDP.

(1 dolar = 21,9620 Kč)

(Reportáž Jan Lopatka) Střih Giles Elgood

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *