Česká vláda vzkázala NHL, že ruští hráči nejsou v Praze vítáni

PRAHA – České ministerstvo zahraničí sdělilo dvěma týmům Národní hokejové ligy zahajujícím sezonu v Praze, že kvůli válce na Ukrajině nebudou vítáni žádní ruští hráči.

Nemusí to znamenat úplný zákaz a představitelé ligy zlehčili potenciální dopad, ale přidalo to vrstvu nejistoty do Světové série, která bude znamenat první zápasy NHL mimo Severní Ameriku od začátku pandemie koronaviru.

Nashville Predators a San Jose Sharks se chystají hrát pravidelné zápasy 7. a 8. října v pražské O2 Areně v rámci série, která si klade za cíl předvést nejlepší světové hráče, především v Evropě. Na soupiskách není mnoho Rusů: Nashville postoupil Jakov Trenin A San Jose to má Alexandr Barabanov A Jevgenij Svčennikovkterý je ve výcvikovém táboře na základě smlouvy o odborném testování.

„Můžeme potvrdit, že české ministerstvo zahraničí zaslalo NHL dopis, že v tuto chvíli Česká republika nebo jakákoli jiná země v [visa free] Náměstek ministra zahraničí Martin Smolík v prohlášení uvedl, že schengenský prostor by neměl ruským hráčům udělovat víza ke vstupu na naše území.

Zástupce komisaře National Hockey League Bill Daley ve čtvrtek agentuře AP řekl, že se „nestará“ o to, aby hráči cestovali do Prahy nebo se oblékali na led. Daly ani ministerstvo neřekli, zda liga na dopis odpověděla.

Agent Shumi Babajev, zastupující Trenin, zopakoval Dalího pocity, že neočekává žádné problémy. Agent Dan Milstein, který zastupuje Barabanova a Svechnikova, se odmítl vyjádřit.

„Mým cílem je, že jsme tady tým, a pokud tam půjdeme, chceme, aby tam byl každý z našeho týmu,“ řekl. Logan Couture Řekl. „Všichni hráči, kteří tvoří tým, jsou součástí našeho týmu.“

Generální manažer Sharks Mike Greer ve čtvrtek pro média dodal: „Jsme tým. Buď budeme všichni hrát, nebo ne.“ Greer řekl, že Národní hokejová federace jedná s ruskými hráči a českou vládou.

READ  Nancy Grace's Bloodline Detective Collection Season 3 Collection – Recaps – Deadline

Predators odložili suspendaci do NHL.

Ministerstvo uvedlo, že informovalo ligu o „probíhajících jednáních o odepření vstupu občanům Ruské federace, kteří již dříve získali platná víza“. Jednou z vrásek jsou pasy z jiných zemí nebo víza vydaná jinými evropskými zeměmi.

České ministerstvo uvedlo, že ministři sportu EU také doporučili zákaz ruským sportovcům na sportovních akcích v zemích EU.

Česká republika byla jednou z prvních zemí EU, která po únorové invazi na Ukrajinu přestala vydávat víza ruským občanům. Výjimkou jsou humanitární případy a lidé pronásledovaní režimem ruského prezidenta Vladimira Putina.

NHL nikdy neuvažovala o zákazu Rusů, z nichž mnozí jsou jedni z nejzkušenějších hokejistů na světě. Komisař Gary Pittman na jaře agentuře AP řekl, že Rusové „vystupují v NHL za svůj tým NHL pro fanoušky NHL“.

Liga zakázala hráčům, kteří vyhráli Stanley Cup, letos v létě jít do těsně spřízněného Ruska nebo Běloruska kvůli jejich roli při invazi na Ukrajinu. Valerij Nicochkin Byl jediným ruským hráčem, který vyhrál Colorado Avalanche Cup.

Kromě dvou zápasů v Praze se Avalanche a Columbus Blue Jackets 4.-5. listopadu dvakrát utkají ve finském Tampere. Postoj finské vlády k ruským hráčům nebyl hned jasný.

Seniorský hráč České národní ligy Dominik Hašek vedl hráče NHL do Prahy od vyhlášení zápasů loni v dubnu. Hašek se kvůli tomu obrátil na horní komoru parlamentu, Senát, vládu i ministerstvo zahraničí.

„Je to velmi důležité pro podporu našeho ukrajinského spojence a bezpečnost našich občanů,“ řekl Hašek v rozhovoru pro ruský rozhlas. Poté, co nebyl odvysílán v Rusku, jej zveřejnil v českých médiích.

„Ano, nechceme tady žádnou propagaci ruské agrese,“ napsal Hašek na Twitter po kroku ministerstva. „Střežíme především své životy a životy našich spojenců.“

READ  Plíšková, Sabalenka v osmifinále na Open

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *