Česká vláda schválila plán na nákup 246 obrněných vozidel ze Švédska za 2,7 miliardy dolarů

PRAHA (AP) — Česká vláda ve středu schválila plán ministerstva obrany na pořízení 246 bojových obrněných vozidel CV90 v rámci celkové modernizace armády v době ruské války proti Ukrajině.

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že nákup bojových vozidel pěchoty vyrobených švédskou společností BAE Systems Hägglunds AB má hodnotu 59,7 miliardy korun (2,7 miliardy dolarů).

Ministerstvo podepsalo dohodu se švédskou stranou ve středu.

Černochová uvedla, že první CV90 by měly být dodány v roce 2026 a všechny do roku 2030.

Švédský ministr obrany Päl Johnson v prohlášení uvedl, že je „přesvědčen, že bojové vozidlo 90 je pro Českou republiku správnou volbou“.

Podle webu BAE Systems Hägglunds je aktuálně v provozu 15 variant CV90 v sedmi zemích: Dánsku, Estonsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Nizozemsku.

České úřady také oznámily, že budou jednat s německou vládou o možné dohodě o získání tanků Leopard 2A8 německé výroby.

Česká armáda používá modernizované verze tanků T-72 ze sovětské éry a od Německa dostane 14 tanků Leopard 2A4 jako kompenzaci poté, co Ukrajině darovala desítky tanků T-72.

Česká republika také vyjednává s americkou stranou o pořízení 24 stíhaček F-35, ale zatím nebyla schválena žádná dohoda.

READ  Chew This Up: Nová pizza přichází do české vesnice, nové mexické jídlo přichází do Fairfaxu

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *