Česká vláda podepsala smlouvu s USA o nákupu 24 stíhaček F-35 – Boston Herald

Česká vláda podepsala smlouvu s USA o nákupu 24 stíhaček F-35 – Boston Herald

PRAHA (AP) — Vláda České republiky v pondělí podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 v rámci obchodu v hodnotě asi 150 miliard korun (6,6 miliardy dolarů), což je největší jednorázový nákup pro Čechy. . armáda.

Česká ministryně obrany Jana Černuchová a americký velvyslanec Bijan Thabet podepsali memorandum o porozumění ohledně dohody. České ministerstvo obrany uvedlo, že Česká republika také podepsala prezentační a akceptační dopis, který je posledním krokem k dokončení smlouvy mezi oběma vládami.

„Podpisem této mezivládní dohody vstupuje naše země a naše armáda také do nové éry,“ řekla Černuchová.

Česká vláda s dohodou souhlasila v září.

První z 24 stíhaček má být dodán v roce 2031, zbytek do roku 2035. Americký letoun nahradí 14 stíhaček JAS-39 Gripen ze Švédska, které v současnosti používá česká armáda.

Černuchová již dříve uvedla, že Česká republika zaplatí Spojeným státům téměř 5 miliard dolarů za letadla, výcvik pilotů, munici a další náklady. Dodala, že zbývající prostředky budou použity na financování modernizace letecké základny Čáslav ve střední ČR, pohonných hmot a školení personálu.

„F-35 je jediný systém, který nám může pomoci uspět na budoucích bojištích a v případě potřeby se budeme moci spolu s našimi spojenci účinně bránit agresi,“ řekl náčelník generálního štábu pplk. řekl generál Carrell Rica.

České ministerstvo o dohodě se Spojenými státy vyjednávalo více než rok během ruské invaze na Ukrajinu.

READ  Všechno je to o Putinově náladě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *