Česká vláda chce neočekávanou daň od roku 2023, ale uvažuje o jejím předčasném zahájení

  • Akcie padají na plánech uplatnit plánovanou daň na zisky v roce 2022
  • Vláda poprvé požádala o daně v letech 2023-25
  • Ministr financí: Vláda se přiklání k roku 2023

PRAHA (Reuters) – Český ministr financí Zbenik Stangora ve středu řekl, že česká vláda upřednostňuje plánovanou neočekávanou daň ze zisků v energetickém a bankovním sektoru od roku 2023, i když se uvažuje i o dani z letošních zisků.

Českými trhy ve středu otřásla zpráva, že vláda může rozšířit navrhovanou daň z nadměrného zisku tak, aby zahrnovala zisky roku 2022, dříve než současné plány, které se týkají pouze let 2023-2025.

Potenciální rozšířená aplikace daně, která se zavádí na financování vládních opatření zaměřených na zmírnění dopadů energetické krize v Evropě, znepokojila investory a způsobila propad akcií výrobce elektřiny ČEZ (ČEZP.PR) o více než 5 % a banky o více než 3 % nižší.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

K poklesu došlo poté, co ministryně práce Marianne Goricaová před středečním zasedáním vlády médiím řekla, že koaliční lídři se dohodli, že daň by mohla být zavedena v roce 2022.

Vláda byla původně znepokojena retroaktivním uplatněním poplatku a opatrná vůči právním výzvám.

Stangora po zasedání kabinetu novinářům řekl, že kabinet se stále přiklání k neočekávané dani do roku 2023, což trhy poněkud uklidňuje.

„Přikláníme se k možnosti od 1. ledna 2023,“ řekl Stangora a dodal, že sledoval, jak ostatní v EU zavedou neočekávané daně.

„Může to být konzervativní, ale bezpečnější je mít to účinné od 1. ledna 2023, i když víme, že některé země to mohou dělat jinak.“

Vládní zdroj již dříve uvedl, že právní důsledky daně se stále zkoumají.

Gorica se k dani vyjádřil poté, co se v úterý večer sešli lídři pěti stran vládní koalice.

READ  Ingone Gondola, projekt procházky po stromech, který poskytuje federální půjčku ve výši 2,5 milionu dolarů

„V zásadě si myslím, že to lze realizovat do roku 2022,“ řekl ve středu v komentářích České televize Jureka, který stojí v čele malé strany Křesťanských demokratů.

Další představitelka, místopředsedkyně parlamentu Pirátské strany, Olga Richterová, v úterý pozdě na Twitteru uvedla, že se straně „podařilo“ prosadit neočekávanou daň tak, aby zahrnovala zisky za rok 2022.

Oba úředníci uvedli, že konečná verze je v jednání.

Ministerstvo financí navrhlo od příštího roku daň ve výši 60 % ze zisku, která přesáhne 120 % průměru posledních čtyř let ve velkých energetických, bankovních, petrochemických a palivových společnostech.

Jen v roce 2023 chce získat 3,4 miliardy dolarů.

Na banky s čistým příjmem vyšším než 6 miliard korun (240 milionů dolarů) musí být v roce 2021 uvalena neočekávaná daň.

Stejně jako ostatní v Evropské unii se i česká vláda snaží chránit domácnosti a podniky před vysokými cenami energií způsobenými přerušením dodávek a volatilitou trhu způsobenou především ruskou invazí na Ukrajinu. Neočekávaná daň může pomoci pokrýt preventivní opatření, jako je omezení cen elektřiny.

(1 dolar = 25.0000 Kč)

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž Jan Lopatka a Robert Mueller) Střih Jan Harvey, Philippa Fletcher a Alex Richardson

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.