Česká vězeňská populace nadále roste, což vede k nedostatku personálu – Brněnský deník

Česká vězeňská populace nadále roste, což vede k nedostatku personálu – Brněnský deník

V českých věznicích je aktuálně 19 689 vězňů. Fotografický kredit: Freepik.

PRAHA 24. dubna (ČTK) – Počet vězňů v Česku nadále stoupá, loni bylo uvězněno 400 nových lidí a od začátku roku dalších 640. Podle ředitele vězeňské služby Simona Michaelitise, který hovořil o víkendu, to vede k nedostatku personálu ve věznicích.

V českých věznicích je aktuálně 19 689 vězňů.

Reklamní

„Není neobvyklé, že bezpečná, rozvinutá země má 180 vězňů na 100 000 lidí,“ řekl Michaelitis. „Rakousko a Německo jsou stejně bezpečné jako Česká republika a mají poloviční počet vězňů.“

V Německu tvoří významnou část vězňů cizinci z odlišného kulturního prostředí, zatímco v České republice tvoří cizinci pouze asi 8 % vězeňské populace, z nichž většinu tvoří Slováci.

V poslední době, řekl Michaelidis, jsou ve věznicích častější případy agrese vězňů vůči dozorcům. Loni bylo evidováno 48 takových případů, přičemž v předchozích letech počet nepřesáhl deset.

Po roce 2021 začal počet vězňů v Česku stoupat. Michelitis uvedl, že nárůst nesouvisí s přílivem ukrajinských uprchlíků, protože procento cizinců v českých věznicích zůstává dlouhodobě stabilní.

Touto dobou příštího roku varoval, že kapacita pro ubytování vězňů nemusí být dostatečná.

Od 1. ledna 2024 navíc vstoupí v platnost nová nařízení, podle nichž musí vězeňská služba poskytnout celu se šesti metry čtverečními pro každého prvního vězně a nejméně čtyři metry čtvereční pro ostatní. To by snížilo ubytovací kapacitu českých věznic zhruba o 10 %, uvedl Michailidis.

Z 12 000 míst v obranných silách je stále 1 150 volných, z nichž 800 mají obsadit důstojníci jako strážníci a zbytek státní zaměstnanci.

Nejhorší podmínky jsou ve Valdicích, Plzni a dvou pražských věznicích v Královéhradeckém kraji. Například věznice Valdis má asi 800 lidí, kteří si odpykávají tresty v přísně střeženém režimu, přičemž více než 25 % personálu chybí.

READ  Yun Chek jedná se svými dánskými protějšky před Valným shromážděním OSN

„V České republice vězníme nejen ty, kteří nás mají chránit, ale i ty, kteří nás nějak naštvali,“ shrnul trestanční politiku státu Michaelitis. Řekl, že by se mělo více využívat domácí vězení a pokuty. Pro zločince to může být nepříjemné, „ale nemusí přijít o práci a jejich rodiny netrpí,“ dodal.

„Všichni za to platíme,“ řekl Michaelitis. „Dá se to udělat efektivně za velmi málo peněz,“ poznamenal. Český stát platí za vězně v průměru 1900 Kč za den, jiné evropské země jako Norsko, Švédsko a země Beneluxu však podle něj utrácejí za vězně mnohonásobně více.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) loni zřídil trestně-politický výbor, který má podniknout kroky ke snížení vězeňské populace. Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav ČTK řekl, že odborníci chtějí trvat na pokutách často na úkor trestů odnětí svobody. Upozornil, že v sousedním Německu tvoří 80 % všech odsouzení pokuty.


https://brnodaily.com/2023/04/24/news/czech-prison-population-keeps-rising-leading-to-staff-shortages/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/closeup-chained-sliding-grille-door-1024×592.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/closeup-chained-sliding-grille-door-150×87.jpgČTKzločinČeská republika / SvětKriminalita, ČR, cizinci, zprávy, vězeníV českých věznicích je aktuálně 19 689 vězňů. Fotografický kredit: Freepik. PRAHA 24. dubna (ČTK) – Počet vězňů v Česku nadále stoupá, loni bylo uvězněno 400 nových lidí a od začátku roku dalších 640. Podle ředitele vězeňské služby Simona Michaelitise…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *