Česká republika ukončí používání uhlí do roku 2033 a posílí jadernou energetiku

Její politická platforma zveřejněná v pátek uvedla, že cílem nové české vlády je do roku 2033 vyřadit uhlí z výroby energie, protože země zvyšuje závislost na jaderných a obnovitelných zdrojích.

Uhelné elektrárny v současnosti produkují přibližně 50 % celkové výroby elektřiny v ČR.

„Vytvoříme takové podmínky pro energetickou přeměnu a rozvoj uhelných oblastí, aby bylo možné uhlí postupně vyřadit do roku 2033,“ uvedla vláda vedená konzervativním premiérem Peterem Fialou.

Předchozí vláda v čele s populistickým miliardářem André Babišem nesouhlasila s žádným cílem zastavit využívání uhlí, ale její poradní orgán doporučil rok 2038, což je plán, který podle ekologických organizací není dostatečně ambiciózní.


Ekologičtí aktivisté v pátek uvedli, že rok 2033 je stále neopodstatněně pozdní datum.

„Česká vláda velmi dobře ví, že klimatická věda nám říká, že evropské země musí do roku 2030 postupně vyřadit uhlí,“ řekl Mahi Siderido, výkonný ředitel Europe Beyond Coal. „Měl bys urychlit plán.“

Členská země EU plánuje stát se více závislou na jaderné energii, kterou se sousední Německo rozhodlo do konce roku 2022 postupně vyřadit.

Německo a některé další země EU, jako je Rakousko, se postavily proti předběžnému návrhu výkonného výboru bloku, který dospěl k závěru, že jadernou energii, stejně jako zemní plyn, lze za určitých podmínek pro investiční účely považovat za udržitelné.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v pátek uvedlo, že „prioritou“ je podpora jaderné a obnovitelné energie.

Česká republika se z třetiny svých energetických potřeb spoléhá na šest jaderných reaktorů ve dvou elektrárnách. Dokončuje plán výstavby dalšího jaderného reaktoru a pracuje na plánech pro další.

READ  Německo se pobavilo na klidném karnevalu

___

Přečtěte si články o klimatických problémech od The Associated Press na webu https://apnews.com/hub/climate

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *