Česká republika spustila speciální kurzy pro děti ukrajinských uprchlíků

Praha, Česká republika – Po celém Česku začaly speciální kurzy pro ukrajinské děti prchající před válkou.

Projekt představuje ukrajinská ambasáda a nadace Děti Ukrajiny podporováno Ministerstvo školství ČR a místní samosprávy včetně Prahy a Brna.

Do běžných škol se mohou přihlásit pouze děti se základní znalostí českého jazyka.

Pro ostatní místní úřady zavádějí malé třídy pro tisíce ukrajinských dětí uprchlíků, které se budou vyučovat v jejich mateřském jazyce.

Rodiče mohou své děti přihlásit na stránce www.detiukrajiny.cz Chcete-li se zúčastnit kurzů, mohou se na stránce zaregistrovat i rodilí ukrajinští učitelé žijící v České republice.

Ministr školství Peter Gazdek Ona řekla Vláda očekávala, že do Česka po útěku před válkou dorazí až půl milionu lidí z Ukrajiny – většinou žen a dětí.

Gazdek poznamenal, že projekt bude spuštěn nejprve ve velkých městech a postupně se rozšíří do dalších částí regionu v závislosti na vývoji situace.

První výuka se dnes dopoledne otevřela ve vybraných školách v Praze a Brně, kam byly ze západní Ukrajiny zaslány učebnice ukrajinštiny a zřízeny v České republice.

Od ruské invaze už do Česka dorazily desetitisíce Ukrajinců, ale přesná čísla se těžko shánějí a denně mění.

Hlavní cílovou zemí ukrajinských uprchlíků zůstává sousední Polsko, od začátku invaze jich hranice překročilo více než milion.

Minulý týden polské úřady slib Školy v zemi jsou připraveny přijmout statisíce ukrajinských dětí, odhadem polovinu uprchlíků.

READ  Předpovídal jsem každý zápas Euro 2020 pomocí generátoru náhodných čísel

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.