Česká republika se těší na realizaci projektů zelené energie v Ázerbájdžánu

Česká republika se těší na realizaci projektů zelené energie v Ázerbájdžánu

Napsala Sabina Muhammedli

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že Česká republika zvažuje v blízké budoucnosti realizaci několika projektů zaměřených na zelenou energii v Ázerbájdžánu.

Podle zdroje se po zveřejnění „Ázerbájdžánu 2030: Národní priority pro sociální a ekonomický rozvoj“ v blízké budoucnosti zvažuje několik bilaterálních projektů zaměřených na hospodaření s vodou, zelenou energii a energetickou účinnost.

Ministerstvo uvedlo, že Česká republika rovněž vítá čtyřletý akční plán Ázerbájdžánu na vytvoření iniciativy „Zelená energetická zóna“ na územích osvobozených od arménské okupace.

„Kapacita obnovitelných zdrojů je v Karabachu obrovská. O hydroenergetický potenciál těchto horských oblastí mají zájem zkušené české firmy. České firmy mají velký zájem se na procesu obnovy podílet a v tuto chvíli čekáme na konkrétní varianty,“ dodal. “ dodal zdroj.

Česká republika považuje sektory obnovitelné energie a energetické účinnosti za perspektivní oblasti spolupráce s Ázerbájdžánem. Pilotní projekt realizovaný českými firmami ve vesnické škole Garavalli v okrese Shamakhi v roce 2018 byl zaměřen na zvýšení povědomí o efektivním využívání energetických zdrojů.

„Jsme připraveni v projektu pokračovat, pokud to ázerbájdžánská vláda shledá užitečným a rychlým. Po podpisu smlouvy v oblasti energetiky mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem energetiky ČR.“ Ázerbájdžánu v roce 2021, doufáme, že se naše spolupráce v této oblasti zintenzivní. Ministerstvo poznamenalo, že začátkem příštího roku plánujeme uspořádat páté zasedání Smíšené komise pro hospodářskou, vědeckou, technickou a kulturní spolupráci.“

30. září 2021 podepsaly Ázerbájdžán a Česká republika dohodu o energetické spolupráci. Dohoda předpokládá rozšíření bilaterální spolupráce v oblasti ropy, zemního plynu, petrochemie a obnovitelných zdrojů energie, včetně životně důležité energetiky v oblasti energetiky, a navázání vztahů mezi souvisejícími sektory v souladu s národní legislativou obou zemí. Dokument se rovněž zabývá rozvojem energetické účinnosti a spoluprací v oblasti úspor energie v rezidenčním sektoru a velkých energetických podnicích a záležitostmi, jako je vzájemná výměna informací a postupů, školení, společné semináře, konference a fóra.

READ  EU rozděluje první platby z válečného fondu COVID-19

Ázerbájdžán a Česká republika spolupracují v různých oblastech ekonomiky. V Ázerbájdžánu působí asi 30 společností s českým kapitálem. Česká republika investovala v Ázerbájdžánu 37,2 milionů dolarů, zatímco investice Ázerbájdžánu v České republice dosáhly od roku 1995 do roku 2021 48,2 milionů dolarů.

Mimochodem, objem obchodní výměny mezi Ázerbájdžánem a Českou republikou činil v roce 2021 307,4 milionu dolarů.

Aya Lamhamed je novinářkou Azer News, sledujte ji na Twitteru:
Tweet vložit

Sleduj nás na Twitteru
Tweet vložit

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *