Česká republika se chystá změnit svůj oficiální název

Téměř tři desetiletí poté, co se Československo v tichosti rozdělilo na dva státy, Češi stále hledají správný anglický název pro svou zemi.

Hojně se používá „Česko“, i když kratší „Czechia“ se po oficiální registraci Organizací spojených národů v roce 2016 pomalu ujímá.

Dnešní současná pozice EU rotujícího členství v EU a NATO nabízí příležitost ke zlepšení.

„Po dlouhých 30 letech se snažíme sjednotit prezentaci naší země v zahraničí i doma,“ řekl agentuře AFP náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák, právník „Česka“.

„Je absurdní, že 27 členů EU a 29 členů NATO používá svá krátká jména a Česká republika je jedinou členskou zemí, která se odvolává na svůj politický status,“ dodal.

Ministerstvo zahraničí prosazuje kratší název, úřad premiéra Petra Fialy na svém webu a sociálních sítích používá „Česko“.

Aby toho nebylo málo, někdy se obě jména zobrazují společně.

Když vláda 1. července převzala předsednictví Evropské unie, spustila webovou stránku, která jednou větou chválí „české přírodní krásy“ a druhou kulturní dědictví „České republiky“.

„Největší překážkou budování ‚značky‘ je současný zmatek v pojmenování naší země. Chceme to změnit,“ řekl Dvořák.

„Možná vidíme některé diplomaty, kteří si na to budou muset zvykat, ale trend je již jasný.“

Czechia se před staletími používalo v latinských textech jako ekvivalent Čechy, odkazující na západní část země, která zahrnovala Prahu.

V prvním anglickém překladu české hymny – „Where is my house?“ – Básník Józef Václav Sládek napsal „Česko, má vlast“ v 19. století.

Po rozdělení Československa (Československo) nebylo pochyb o Slovensku nebo „Slovensku“, protože název se hladce rozpadl stejně jako země.

Češi se však zdráhali použít kratší název, částečně kvůli odporu ze strany historických východních zemí Moravy a Slezska, které to považovaly za zmenšování svého území.

READ  Keltské působení ve společnosti Postegoglo probíhá v České republice

Bývalý český prezident Václav Havel jednou řekl, že slyšet „Česko“ má pocit, jako by mu tělem „lezli šneci“.

Současná hlava státu Miloš Zeman je naopak známá tím, že tlačí Česko do pragmatičtější míry.

Fanoušci tohoto jména již v roce 1997 založili iniciativu Česko/Česká republika.

Na svém webu tvrdí, že jednoslovná verze je pro celou historii země relevantnější, protože nemá žádný odkaz na žádný politický systém.

Iniciativa také řeší obavy, že Čečensko lze snadno zaměnit s Čečenskem v Ruské republice.

„Názvy zemí se nemohou sklonit před stavem geografických znalostí,“ řekl lingvista Jiří Felix a poukázal na možnost záměny stávajících názvů, jako je Slovensko a Slovinsko nebo Rakousko a Austrálie.

Od registrace v OSN si krátká verze získala firmy a giganty sociálních médií jako Google, CIA a Eurostat, statistický úřad Evropské unie.

Ačkoli Associated Press nedávno prohlásila, že je ve svých příbězích „přijatelné“, pokud autor vysvětlil, že Česko a Česká republika jsou totéž, média většinou zůstala u „České republiky“.

Sportovní svazy, které se k věci nejvíce vyjadřují, se proti Česku dlouhodobě staví s tím, že rebranding by byl příliš drahý.

Mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Jehanová ale agentuře AFP řekla, že „několik sportovních svazů už začalo používat kratší název.“

Předseda Českého fotbalového svazu (FAČR) Petr Fousek řekl, že místní fotbaloví funkcionáři jsou připraveni používat „češtinu v angličtině, kdykoli to bude vhodné“.

„Samozřejmě je nutné obecné přejmenování, ale bude provedeno v několika fázích,“ řekl agentuře AFP.

FAČR začne při komunikaci používat Česko a později přeznačí košile a další vybavení.

Dvořák řekl, že ministerstvo zahraničí bude pokračovat ve spolupráci se sportovním světem. „Doufáme, že naši olympijští sportovci pojedou v roce 2024 do Paříže jako Češi,“ dodal.

READ  Mimořádně zachovalá středověká kuchyně vykopaná v České republice

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.