Česká republika se chystá u polského soudu u soudu rozšířit těžbu uhlí

Česká republika uvedla, že se bude u soudu rozhodovat u polského soudu ohledně plánů na rozšíření uhelného dolu poblíž hranic.

Ministr zahraničí Dom Bettek oznámil svůj úmysl předložit případ Evropskému soudnímu dvoru a požádat jej o pozastavení provozu v dole.

Podle ministerstva zahraničních věcí má povrchový hnědouhelný důl negativní dopad na životní prostředí v regionech Hr க் a Friedland, kde si obyvatelé stěžovali na nedostatek hluku, prachu a vody.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí se jedná o první právní případ v historii EU, kdy členský stát vede další žalobu z důvodů ochrany životního prostředí.

Důl, který je v provozu od roku 1904, se nachází na hranici s jihozápadním Polskem, Českou republikou a Německem.

Navzdory protestům obou zemí polská vláda obnovila provozní licenci společnosti Turo do roku 2020 na šest let.

Státní energetická skupina PGE, která důl vlastní, plánuje z něj těžit uhlí do roku 2044 a plánuje rozšíření závodu na 25 až 30 kilometrů čtverečních.

A ZprávaPedek uvedl, že případ bude projednán před Evropským soudním dvorem do konce února a verdikt bude vynesen do jednoho roku.

„Dlouhodobě se snažím vyřešit tento spor, aniž bych se obrátil na soud,“ uvedl a dodal, že do doby, než bude rozhodnuto, požádá o to, aby byl můj zadržen.

„Výsledek je pro nás důležitý, to znamená, že pomáhá desítkám tisíc kontrolorů na hranicích. Těžba má každý den negativní dopad na jejich životy a testování lze přetáhnout.“

V prosinci Evropská komise vyhodnotila dopad Troyského dolu na životní prostředí špatně pro Polsko a nastínila své plány expanze na sousedy.

Náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek – který je rovněž zástupcem vlády u soudu EU – prohlásil, že Polsko neposkytlo „potřebné dokumenty“ a znemožnilo českým občanům účastnit se kontrol expanze těžby.

READ  'Saturday Night Live' Super Bowl L.V.

Vzhledem k tomu, že přibližně 80% elektřiny závisí na uhlí a 80 000 pracovních míst v těžebním sektoru, Polsko plánuje stavět své doly do roku 2049.

Oznámení českého ministerstva zahraničí uvítali místní úředníci a nevládní organizace působící v oblasti životního prostředí.

„Lituji, že případ by měl nyní přijít, protože se v celé Evropě rozhoduje, jak postupně omezit těžbu uhlí v důsledku změny klimatu,“ uvedl Bedek.

„Méně než tři desetiletí těžby stojí za ztrátu vody a bydlení v této oblasti.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *