Česká republika pozdě zakázala plasty na jedno použití

Plastové talíře a jednorázové příbory, brčka nebo špičky Q patří mezi produkty, které se v členských státech Evropské unie nebudou od 3. července prodávat, vyplývá z evropské směrnice o snižování vlivu plastů na životní prostředí.

V případě České republiky nebyla směrnice EU 2019/904, přijatá Evropským parlamentem před dvěma lety, převedena do národní legislativy.

Jaké jsou zakázané produkty?

Mezi výrobky, které mají být podle nařízení zakázány, patří plastové příbory, talíře a brčka, stejně jako ušní tampony, s výjimkou výrobků používaných při sanitaci. Plastové míchací tyčinky a balónkové tyčinky jsou zakázány, kromě těch, které jsou určeny pro čistě průmyslové použití.

Nařízení také zakazuje balení potravin a nápojů vyrobených z polystyrenu a věcí z plastů rozložitelných na kyslík.

Štítky a obaly

Nařízení také stanoví označování některých jednorázových plastových výrobků a jejich obalů, aby bylo spotřebitelům sděleno, jak nakládat s vytvořeným odpadem. Mezi položky, které je třeba rozlišovat, patří hygienické vložky, tampony, aplikátory, vlhčené ubrousky, filtrované tabákové výrobky, filtry prodávané s tabákovými výrobky a kelímky.

Zákaz vstoupí v platnost patnáct dní po zveřejnění nařízení v Úředním věstníku.

Za nedodržení hrozí pokuta až 15 000 eur pro právnické osoby, až 5 000 eur pro živnostníka a až 3 000 eur pro výkonného nebo odpovědného vlastníka.

Jak pokračuje kampaň EU proti plastům?

V roce 2019 prošla Evropská unie Směrnice o plastech na jedno použití (SUPD) který stanovil postupný zákaz používání plastových výrobků na jedno použití za účelem snížení znečištění moří a podpory přechodu na oběhové hospodářství. Výkon při provádění směrnice je však mezi členskými státy nerovnoměrný.

Podle měsíce července Zpráva od Rethink Plastic V čele jsou Aliance, Francie, Řecko, Irsko, Švédsko, Estonsko a Malta. Tyto členské státy již přijaly opatření nezbytná k převedení směrnice SUP do vnitrostátního práva a zavedly další opatření ke snížení dokonce více, než je třeba.

READ  Belgie a Česká republika usilují o sankce EU zaměřené na ruské „vměšování“.

Na druhém konci žebříčku jsou Bulharsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko a Polsko „Proces převodu byl zahájen sotva nebo byl zpožděn,“ Přehodnoťte plastový obal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *