Česká republika oznámila záměr koupit tři drony Heron z Izraele

Pro řešení poptávky po UAV ve vojenském i civilním sektoru si Česká republika vybrala bezpilotní letoun Heron 1 vyráběný přední izraelskou leteckou společností IAI (Israel Aerospace Industries). Vydalo Tiskové oddělení Ministerstva obrany ČR Písemná zpráva oznamující vývoj. Ministerstvo v prohlášení oznámilo, že česká vláda zahájí jednání s izraelskou vládou o nákupu tří dronů Heron 1 spolu s veškerým podpůrným vybavením, včetně pozemních řídicích stanic, datových terminálů, přepravních kontejnerů a dalších položek.

Jana Chernochová, ministryně obrany České republiky, oznámila, že akvizice bude uskutečněna prostřednictvím transakce Government-to-Government (G2G) mezi Českou republikou a izraelskou vládou. „Umožní nám to navázat dlouhodobou spolupráci a zajistit provoz, opravy a náhradní díly pro vojenskou techniku ​​dodávanou po celou dobu její životnosti,“ dodala Černochová. Již dříve Česká republika zakoupila z Izraele protivzdušné obranné a přehledové radary ELM-2084 a raketové systémy SPYDER.

IAI Heron 1 UAV za letu (Ssgt Reynaldo Ramon, USAF)

Nákup zmíněných bezpilotních letounů je součástí programu TUAS (Tactical Unmanned Aircraft System), který v roce 2018 zahájilo Ministerstvo obrany ČR za účelem nákupu víceúčelových bezpilotních letounů s bojovými schopnostmi, kromě průzkumných nebo sledovacích bezpilotních prostředků, které v současnosti provozuje spol. armádního 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Česká republika podle ministerstva hodnotila v rámci programu drony americké, francouzské, izraelské a turecké výroby, ale tržní konzultace v posledních měsících odhalily, že Heron 1, vyrobený izraelskou státní společností Israel Aerospace Industries, splňuje nejlepší. Potřeby armády.

Plukovník Pavel Nakladal, který se k věci vyjádřil, uvedl: „Na základě posouzení jednotlivých požadovaných parametrů je systém poskytovaný dodavateli bezpilotních systémů oslovenými určenou projektovou skupinou Ministerstva obrany velmi blízký. Odpovídá předpokládanému použití v armádě a splňuje budoucí požadavky na plnohodnotné použití v rámci výcviku na území ČR a pro případné použití jako součást pomocných jednotek v zahraničních operacích.

Vzlet Heron 1 UAV (IAI)

Jako další krok hodlá ministerstvo jednat s Izraelem, aby získalo co nejnižší cenu a nejkratší termín dodání. „Věřím, že smlouva bude uzavřena ještě letos,“ řekla Černochová. Po podepsání smlouvy se očekává, že drony budou dodány do konce roku 2026.

READ  Česká republika zavádí nová omezení, když přibývá infekcí

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *