Česká republika má nejrychleji rostoucí zadlužení v celé Evropské unii

Česká republika má nejrychleji rostoucí zadlužení v celé Evropské unii

Česká republika byla loni v zadlužení nejrychleji rostoucí zemí EU, a zatímco celkově nejvíce zadlužuje Itálie a Řecko, panují obavy, že Česko může brzy čelit problémům s veřejnými financemi.

Loňský schodek rozpočtu překonal rekord roku 2020, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve svém v pondělí zveřejněném stanovisku k návrhu konečného stavu účetnictví v ČR za rok 2021.

NKÚ také poznamenal, že Česká republika se loni umístila na prvním místě mezi zeměmi s nejnižším ekonomickým růstem v Evropské unii. Na druhou stranu zpráva kladně hodnotila nízkou míru nezaměstnanosti v zemi.

Poměr českého veřejného dluhu k HDP se v roce 2021 meziročně zvýšil o 4,2 procentního bodu, což je nejvíce ze všech zemí EU.

„Zatímco 20 zemí EU dokázalo v roce 2021 meziročně snížit svůj dluh k HDP, náš dluh vzrostl o více než čtyři procentní body,“ uvedl Miloslav Kalla, prezident NKÚ.

Lepšímu výsledku podle Kally zabránil vysoký podíl mandatorních a polopovinných výdajů státu. Výdaje stanovené zákonem a nezbytné pro státní správu pohltily v roce 2021 zhruba 94 procent příjmů státního rozpočtu. Na reakci na aktuální ekonomické a sociální problémy nebo na nastartování ekonomiky investicemi tak vládě zbývá jen zhruba 95 miliard korun. Pokud nebudou učiněny kroky k dosažení úspor na výdajové straně státního rozpočtu, bude podle NKÚ nutné posílit příjmy státu, nejspíše prostřednictvím daní.

Schodek státního rozpočtu činil v roce 2021 zhruba 420 miliard korun.

Překonala tak nejhorší výsledek roku 2020 o více než 52 miliard Kč. A to i přesto, že ekonomická omezení související s epidemií Covid-19 loni nedosáhla takové úrovně jako v roce 2020. Podle vládou schválené novely by měl letošní rozpočet skončit se schodkem 330 miliard korun. Sněmovna reprezentantů bude o revizi rozpočtu jednat v září.

Ekonomický růst je pomalý, zatímco nezaměstnanost zůstává nízká

Auditoři také uvedli, že Česká republika se umístila na prvním místě mezi zeměmi, které loni zaznamenaly nejnižší tempo hospodářského růstu v Evropské unii. Zatímco HDP České republiky vzrostl meziročně o 3,3 procenta, průměr Evropské unie byl o 2,1 procentního bodu vyšší. Pomalejší růst než Česko loni zaznamenalo pouze Slovensko a Německo.

READ  Tipy na fantasy kriket, hra dne 11 a zpráva o hřišti pro ECS T10 Česká republika 2022 zápas 34

Výrazně horší meziroční bilance zahraničního obchodu brzdila meziroční růst HDP. Na rozdíl od vysokých přebytků z minulých let skončila bilance v roce 2021 schodkem 1,5 miliardy korun (61 milionů eur). Důvodem jsou vysoké ceny dováženého zboží, zejména ropy a zemního plynu, a nižší zahraniční poptávka.

„Na druhou stranu si Česká republika i v roce 2021 udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci Evropské unie, a to 2,8 procenta,“ uvádí NKÚ. Míra nezaměstnanosti v České republice byla o 4,2 procentního bodu nižší než průměrná míra nezaměstnanosti v Evropské unii.

Auditoři také uvedli, že hospodaření obcí a krajů skončilo loni přebytkem 41,3 miliardy korun, oproti roku 2020 to bylo 27,3 miliardy korun. Ke konci loňského roku měly samosprávy na účtech 367,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 367,5 miliardy korun. miliarda. 47,4 miliardy meziročně.

„Místní rozpočty potřebují určitou rezervu. Je však třeba si položit otázku, zda současné rezervy nejsou skutečně nadměrné a navíc znehodnocené vysokou inflací,“ uvedl Kalla.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *