Česká republika kupuje izraelský systém protivzdušné obrany za 360 milionů dolarů – monitorování Blízkého východu

Česká republika podepsala velkou dohodu o nákupu nového systému protivzdušné obrany z Izraele ve snaze modernizovat a posílit své ozbrojené síly.

České ministerstvo obrany včera oznámilo, že dohoda s 13,7 miliardami českých korun (630 milionů dolarů) pomůže Praze získat bezpečnostní systém Spider-Van vyráběný izraelským státním Raphael Advanced Security Systems Limited.

Distribuce čtyř baterií protivzdušné obrany krátkého dosahu – které budou chránit před útoky na hlavní vojenské a civilní základny po celé zemi bombardéry, letadly, vrtulníky a lodními raketami – má být dokončena do roku 2026.

Tento krok je nejnovější iniciativou České republiky modernizovat a zlepšit její vojenské a obranné schopnosti a nahradit tak izraelský systém protivzdušné obrany, zejména zastaralý pohárový systém 2K12 ze sovětské éry zakoupený před čtyřmi desítkami let.

Krok: Izrael hledá diplomatické spojence proti ICC

Praha, dlouhodobě jeden z Tel Avivových zapřisáhlých evropských příznivců, loni oznámil svůj záměr koupit systém Spider, přestože konečný obchod byl oceněn na necelých 200 milionů dolarů.

Ačkoli oba státy vesměs podporovaly dohodu a v roce 2016 trvaly na tom, že východní Jeruzalém nepatří Izraeli, Česká republika uznala svaté město za hlavní město Izraele a popřela jeho postavení, když v prosinci loňského roku v Jeruzalémě umístila diplomatickou přítomnost.

Země, které uznají nárok Tel Avivu na Jeruzalém v únoru tohoto roku, dostanou vakcínu Covid-19 z Izraele a Praha je jedním z těchto příjemců.

READ  Z vítězství Orbána nemají čeští Piráti radost - EURACTIV.com

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.