Česká republika již nebude uznávat nebiometrické ruské pasy – Brněnský deník

Česká republika již nebude uznávat nebiometrické ruské pasy – Brněnský deník

Od včerejška už Česká republika neuznává nebiometrické pasy vydané Ruskou federací a ruští občané s takovými pasy se nyní v zemi zdržují nelegálně, řeklo dnes ČTK ministerstvo zahraničí.

K podobnému kroku již přistoupilo Dánsko. Česká republika krok oznámila na jednání příslušného orgánu EU a vyzvala ostatní státy, aby přijaly stejný krok.

Biometrický pas je cestovní pas obsahující strojově čitelné údaje a datový nosič obsahující biometrické údaje, které umožňují identifikaci nositele, jako jsou snímky obličeje a otisky prstů.

„Pokud ruský občan předloží v České republice nebiometrický pas, je zde nelegálně a stále řešíme, co s ním dělat. Nebiometrické pasy se velmi snadno upravují a padělají,“ říká Mariana Vernerová z České republiky. ČTK to řekl odbor komunikace ministerstva.

„Bezpečnost je prioritou naší vlády,“ řekl ministr zahraničí John Lipowski (Piráti). „Nebudeme čekat na další vandalismus. Kdo chce v naší zemi zůstat, musí spolehlivě prokázat svou totožnost. Rusům k tomu už nebude stačit pas s nebiometrickými údaji, ze kterých pocházeli mimo jiné vrazi z případu Virbetis.

Vidět víc

Česko má podezření, že za výbuchem dvou muničních skladů ve Vrbeticích v roce 2014 stáli dva důstojníci ruské tajné služby GRU. Britští vyšetřovatelé viní tytéž muže z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v roce 2018 v britském Salisbury.

Lipavskij chce i nadále v EU prosazovat plán na omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu, který je podle něj „dalším nástrojem špionáže proti demokratickým zemím“.

READ  Ukrajinská SBU, česká kontrarozvědka BIS pomohla odhalit schéma vlivu proruských europoslanců

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *