Česká republika chce pozvat ukrajinského prezidenta Želenského na summit v Brocku

Česká republika chce pozvat ukrajinského prezidenta Želenského na summit v Brocku

Ministr zahraničních věcí EU Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro KTK řekl, že Česká republika by ráda uspořádala summit za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zhelenzkého během jeho předsednictví v Evropské radě.

Pan. Podle Beckena by se evropský summit měl věnovat klíčovému tématu, jako je energetická bezpečnost, a „vláda může upustit od původního plánu uspořádat několik akcí mimo Prahu kvůli pokračující válce a ekonomickým problémům na Ukrajině.“

Za dva měsíce začíná půlroční předsednictví a jeho agendě bude dominovat ruská invaze na Ukrajinu a související ekonomické, energetické a migrační otázky.

„Chceme, aby ukrajinský prezident byl hostem summitu,“ řekl Beck. Schůzka se pravděpodobně uskuteční na Pražském hradě začátkem října.

Podle Beckena navštíví Prahu v nejbližších týdnech jeden z poradců Zhelenského. Vicepremiérka Ukrajiny Olha Stefaneshin se chce v červenci zúčastnit neformálního zasedání Rady pro veřejné záležitosti.

Česká republika místo Ruska v systému práv

Valné shromáždění OSN v úterý hlasovalo drtivou většinou Česká republika místo Ruska Přední světová organizace pro lidská práva byla suspendována po obviněních z hrubého porušování lidských práv ruskými vojáky na Ukrajině.

Česká republika byla jediným kandidátem ve 47členné Radě pro lidská práva. Křesla Rady se sídlem v Ženevě jsou rozdělena mezi regionální skupiny a musí pocházet z východoevropské země jako alternativy k Rusku.

V tajném hlasování v úterý hlasovalo 180 ze 193 členů valné hromady. Pro Českou republiku tak nehlasovalo 157 zemí a 23 zemí.

READ  V lyžařském středisku v České republice je hotel, který vypadá…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *