Česká republika by na svém území mohla zřídit americkou vojenskou základnu

Ministryně obrany Jana Černoková upozornila, že Česko by mohlo jít ve stopách Slovenska a podepsat se Spojenými státy dohodu o nasazení amerických vojáků v českém regionu.

Ernochová po velikonočních svátcích odcestuje do USA a bude jednat o americké základně v Československu. „Chci na toto téma nastolit během bilaterálního jednání. Můžeme jít cestou dohody dosažené Slovenskem,“ uvedla Černoková Deník n V rozhovoru.

Podle americko-slovenské dohody poskytne Slovensko americké armádě omezené kapacity pro dvě vojenská letiště. Na Slovensku panovaly ohledně dohody silné protiamerické nálady a v Československu Černoková neočekávala stejné diskuse.

„Slováci vyjednali svou dohodu před válkou na Ukrajině, zvláště když se mluvilo o možnosti okupace. Nálada Slovenska byla velmi negativní,“ řekla Černoková s tím, že tehdy nikdo nepředpokládal, že by Rusko Ukrajinu skutečně okupovalo.

Čečenská vládnoucí vláda o pěti stranách dosud nejednala o potenciální přítomnosti americké armády v Čečensku. Takovou akci musí schválit obě komory parlamentu.

Opoziční strany prohlásily, že americké vojáky v českém regionu nechtějí. Přestože však stanovisko české vlády není jasné, chce Ernochová na toto téma brzy zahájit debatu.

READ  Czech Dean porazil Mertensovou na Miami Open

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.