Česká republika bude volit nového prezidenta

Čeští voliči jdou k urnám, aby si ve druhém kole prezidentských voleb zvolili svého nového prezidenta. Průzkumy se zdají být většinou ve prospěch nezávislého kandidáta Peter PowellBývalý generál, který vedl vojenský tým NATO v letech 2015 až 2018.

Druhé kolo je naplánováno na 27. a 28. ledna a postaví Pavla proti bývalému premiérovi Andrej Babiš. Pavel v prvním kole předjel Babiše s náskokem 35,40 % ku 34,99 %. Babiš byl premiérem země v letech 2017 až 2021. Je obchodníkem se společnostmi v odvětví zemědělství, chemie a médií.

Aktuálně se všechny průzkumy silně přiklánějí k Pavlovi. STEM za ním s 57,6% podporou proti Babišovým 42,4%, zatímco Kantar Pavel získal 53%, Babiš 38% a 9% voličů je stále nerozhodnutých.

Role prezidenta v ČR jsou omezené pravomoci, ale může ovlivňovat vládu a jmenovat důležité lidi, jako jsou centrální bankéři a soudci. Funkční období je pět let a prezident může být jednou znovu zvolen.

Pavel Run si oproti současnému prezidentovi slibuje méně konfrontační styl Miloš Zemankterý byl obecným zastáncem Vladimír Putin a často se střetával s vládami. Během kampaně řekl, že chce vyvážit současnou středopravou koaliční vládu vedenou jeho protikandidátem Babišem. Petr Fiala.

Vítěz voleb o příštím víkendu se 29 let po rozpadu Československa stane čtvrtým prezidentem České republiky.

READ  Čech Jiří Lehka šokuje šestou nasazenou Felix Auger-Aliassime na Australian Open | Novinky z tenisu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.