Česká policie zatýká pašeráky v rámci nových hraničních kontrol, protože příliv migrantů prudce vzrostl

Autor: Radovan Stoklasa a Jerry Skassel

Stari HRUZENKOV, Česká republika (Reuters) – Česká policie pronásledující kamion plný migrantů vypálila ve čtvrtek varovné výstřely, když hraniční kontroly se Slovenskem začaly bojovat proti prudkému nárůstu počtu lidí mířících nelegálně do západní Evropy, většinou Syřanů.

Policie zadržela více než 100 migrantů a zadržela devět podezřelých z pašeráků lidí, když zahájila kontroly na všech 27 silničních a železničních vstupních místech a na hlídkách mimo hraniční přechody.

Češi letos zatím zadrželi asi 12 000 nelegálních imigrantů, což je 12násobný nárůst oproti loňsku.

Vláda uvedla, že naprostá většina Syřanů, většinou z Turecka, nadále cestuje do Německa a jinam poté, co je prověřila policie.

Policejní prezident Martin Vondrášek v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že policie vypálila tři varovné výstřely při pronásledování a zadržování Iráčana, který řídil kamion s 16 nelegálními imigranty, pravděpodobně ze Sýrie.

Na hranici 252 kilometrů (157 mil) bude na prvních 10 dní nasazeno více než 500 policistů. České rozhodnutí následovalo Rakousko, které také ve čtvrtek zahájilo kontroly na své hranici se Slovenskem.

„Cílem je dát skupinám pašeráků jasný signál, že zde čelí zátarase,“ řekl ministr vnitra Vet Rakosan na tiskové konferenci během návštěvy hranic těsně po půlnoci.

Slovenská média uvedla, že slovenský premiér Eduard Heeger kritizoval české hraniční kontroly, protože jsou v rozporu se zásadami schengenského prostoru bez hraničních kontrol v rámci Evropské unie.

Migranti cestující vpřed často procházejí pražským hlavním nádražím. Někteří spí na zahradě v téměř mrazivém počasí.

Syřan Khaled Sheko (26) na stanici řekl, že pociťuje nárůst rasismu v Turecku, kde žil posledních šest let, a nyní chce odjet do Británie.

„Pracoval jsem a moje práce byla dobrá, ale čelili jsme rasismu, zneužívání a přísným zákonům, které na nás byly uvaleny, až do bodu, kdy se nemůžete stěhovat z místa na místo.“

READ  „Čest udělit našemu zlatému sportovci XUV 700“: speciální dárek Ananda Mahindry Neerajovi Choprovi za získání zlata | olympiáda

Syřan Ramez Rizk, který pochází z Turecka, řekl, že po náročné cestě přes Balkán plánuje odjet do Belgie.

„Prožívali jsme těžké časy s pašeráky lidí a pašeráky. Využívali nás penězi a vyhrožovali nám v lesích,“ řekl s tím, že se k němu čeští policisté chovali dobře.

„Podívali jsme se do tváře smrti, abychom se sem dostali.“

(Další zprávy Radovana Stuklasy, Jerryho Skalsela a Jana Lopatky; Další zprávy Yara Abi Nader v Bejrútu; scénář Jan Lopatka; střih William Maclean)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.