Česká inflace dosahuje 17,5 procenta

Česká inflace dosahuje 17,5 procenta

Inflace v České republice dosáhla v červenci meziročně 17,5 procenta, oproti 17,2 procenta v předchozím měsíci, vyplývá z oficiálních údajů zveřejněných ve středu.

Nejvíce vzrostly ceny potravin a energií. Ve srovnání s červnem ceny vzrostly o 1,3 %, což je nejmenší měsíční nárůst od února.

Ceny elektřiny vzrostly o 33,6 % a zemního plynu o 59,8 %.

V sektoru bydlení vzrostly ceny elektřiny zhruba o třetinu, zemního plynu o 59,8 procenta a pevných paliv o 41,1 procenta. Meziroční růst cen pohonných hmot a ropy byl nižší než v červnu a vzrostl o 43,6 procenta.

Ceny nájmů vzrostly zhruba o pět procent, vody o 5,3 procenta a hygieny o 6,4 procenta. Teplo a teplá voda stouply zhruba o pětinu.

Česká ekonomika čelí kombinaci mimořádně silných inflačních tlaků způsobujících eskalaci plošného růstu cen. Inflace v domácí ekonomice pokračuje v rychlém sledu na nová dlouhodobá maxima.

Spotřebitelské ceny jsou taženy rostoucími náklady, odrážejícími domácí i zahraniční faktory, včetně rostoucích cen energií, a růstem marží domácích výrobců, maloobchodníků a poskytovatelů služeb při stále silné příjmové situaci domácností.

Inflace dosáhne vrcholu těsně nad 20 % koncem léta a začátkem podzimu 2022. Poté začne klesat se zpomalením růstu výrobních nákladů, poklesem kupní síly domácností a prostřednictvím domácí poptávky je patrný stabilizační efekt měnové politiky.

Klesající trend inflace bude v příštím roce sílit. Inflace v horizontu měnové politiky klesne blízko 2% cíle Národní centrální banky, který pro tyto prognózy spadá do první poloviny roku 2024.

READ  Vládnoucí krajní pravice neustále podkopává integraci v Evropské unii

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *