Česká ekonomika v „mírné recesi“ – EURACTIV.com

Ekonomika vstoupila do „mírné recese“, jak přiznalo české ministerstvo financí ve své listopadové makroekonomické prognóze, která rovněž předpovídá recesi a vysokou míru inflace ve výši 9,5 % pro rok 2023.

„Současná mírná recese není sama o sobě tragédií, podobným scénářem procházejí nebo projdou Německo, Itálie a další velké evropské ekonomiky,“ uvedl ve středu ministr financí Zbeněk Stangora (ODS, ECR).

Stangora s odkazem na bývalého populistického prezidenta dodal: „Ačkoli to není běžné říkat nahlas, exit rozhodně není umělou infuzí peněz do ekonomiky, která naopak výrazně zvýšila současnou inflaci během pandemie Covid. .“ Vláda André Babiše (ANO, obnova), která vládla zemi během pandemie.

Ministerstvo financí v čele s Konzervativními občanskými demokraty dodalo, že ačkoli inflace snižuje životní úroveň občanů, očekává se, že energeticky efektivní vláda si v posledním čtvrtletí letošního roku vynutí snížení roční míry inflace.

Ministr financí upozornil, že hlavní příčinou inflace je růst cen energií způsobený ruskou válkou na Ukrajině.

Před ruskou invazí se Češi spoléhali na Rusko z 99 % svých energetických dovozů.

Od začátku války Češi naléhavě hledali nové zdroje energie. Zkrocení inflace tak bude záviset na úspěšnosti opatření státu k zajištění alternativních dodávek a snížení jeho energetické spotřeby.

(Anita Žáková | EURACTIV.cz)

READ  Francie a Německo se hádají kvůli návrhu EU klasifikovat jadernou a plynovou energii jako „zelenou“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.