Česká ekonomika se možná dostala z recese, ukazují předběžné údaje: Pražské ráno

Česká ekonomika se možná dostala z recese, ukazují předběžné údaje: Pražské ráno

Předběžné údaje naznačovaly, že se česká ekonomika v prvním čtvrtletí vymanila z recese s mírným růstem taženým obchodem, i když inflace zůstala vysoká.

Hrubý domácí produkt v České republice mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 %, což je v rozporu s prognózou průzkumu agentury Reuters o poklesu o 0,1 %. Údaje ukázaly, že hrubý domácí produkt meziročně klesl o 0,2 % méně, než se očekávalo.

Česká republika je první středoevropskou ekonomikou, která vykazuje údaje o HDP za první čtvrtletí, ale všechny pocítily tlaky vysoké inflace vyvolané prudkým růstem cen energií v loňském roce.

Na konci roku 2022 se česká a maďarská ekonomika propadla do technické recese, která byla definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí klesajícího HDP na čtvrtletní bázi.

„Potvrzuje se tedy, že recese je skutečně u konce (poslední čtvrtletí),“ uvedl v tweetu po datech ekonom Kommersnie Banka Jan Vejmelík.

Český statistický úřad neuvedl podrobnosti o předběžných datech, ale uvedl, že zahraniční poptávka podpořila ekonomiku, zatímco spotřeba domácností klesla. Aktualizovaná data jsou splatná 30. května.

Inflace se ve střední Evropě zdvojnásobila, ale zdá se, že je za svým vrcholem. Úrokové sazby zůstávají vysoké a centrální banky nespěchají s uvolňováním politiky, dokud nedostanou růst cen pod kontrolu.

Údaje o průmyslové výrobě v regionu vykazovaly v lednu a únoru většinou poklesy a aktivita pravděpodobně zůstane pomalá.

Podle polského PMI společnosti S&P Global, zveřejněného v úterý, se aktivita v polském výrobním sektoru v dubnu zhoršila.

Index klesl na 46,6 z 48,3 v březnu a zůstal pod hranicí 50,0, která odděluje růst od poklesu.

Pražská ranní podpora.

Jsme hrdí na to, že můžeme našim čtenářům z celého světa poskytovat bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.
Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, zahraniční obyvatele a návštěvníky prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a zpravodajů.

READ  Ministr Lipavsky se setkal s předsedou parlamentu Singapuru

Oceňujeme, že ne každý si může dovolit naše služby, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Sabah Prague příspěvkem – bez ohledu na to, jak malý je! .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *