Česká ekonomika je v technické recesi: údaje za čtvrté čtvrtletí roku 2022

(MENAFN-Iance)

PRAHA 1. DUBNA (IANS) Hrubý domácí produkt České republiky se ve čtvrtém čtvrtletí 2022 mezičtvrtletně snížil o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSU).

Vzhledem k tomu, že se jedná o druhé čtvrtletí v řadě, ve kterém země zaznamenala negativní růst, nyní to podle tiskové agentury Xinhua odpovídá technické definici recese.

Meziročně se však HDP zvýšil o 0,3 procenta a pro rok 2022 o 2,5 procenta.

CSU v analýze zveřejněné 23. března připsala zpomalení ekonomického růstu nižší spotřebě domácností v důsledku nižších reálných výdělků způsobených vyššími náklady.

Poslední Národní zpráva o inflaci zveřejněná v březnu za únor zaznamenala meziroční míru inflace 16,7 procenta, což je výrazně nad horním rozpětím tolerančního prahu ČNB.

Ústřední sociální unie ve své páteční čtvrtletní zprávě o sektorových účtech uvedla, že reálný příjem domácností klesl v roce 2022 o 5,4 procenta, zatímco reálná spotřeba na hlavu meziročně klesla o 0,8 procenta.

– Jans

ksk/

MENAFN01042023000231011071ID1105924908


Právní prohlášení:
MENAFN poskytuje informace „tak jak jsou“ bez záruky jakéhokoli druhu. Neneseme žádnou odpovědnost za přesnost informací v tomto článku, obsah, obrázky, videa, licence, úplnost, zákonnost nebo spolehlivost informací v tomto článku. Máte-li jakékoli stížnosti nebo problémy s autorským právem související s tímto článkem, obraťte se na výše uvedeného poskytovatele služeb.

READ  5 věcí, které můžete udělat tento týden: autosalon, food festival a další - Albert Lea Tribune

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *