Česká centrální banka poukazuje na silnější papír ke zpřísnění úrokových sazeb

Česká centrální banka poukazuje na silnější papír ke zpřísnění úrokových sazeb

Logo České národní banky je na této fotografii vidět v centru Prahy 9. prosince 2011. REUTERS/Peter Jozek

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

PRAHA (Reuters) – Česká národní banka může být nucena zvýšit úrokové sazby o více, než by naznačovalo její současnou cestu, pokud se v jejím představenstvu vytvoří pacifistická většina, řekl člen představenstva České národní banky Thomas Holub.

Do konce června jsou tři jmenování do sedmimístného představenstva, což by mohlo zavážit u většiny vůči pesimistickému postoji současné členky představenstva Alice Michelové, která se má v červenci ujmout vedení.

„Jmenování holubic a jejich většina v představenstvu si může paradoxně vynutit silnější zvýšení sazeb, než bylo v souladu s naší dosavadní trajektorií,“ řekl Holub v rozhovoru zveřejněném v pondělí v Ledových novinách.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Česká centrální banka zvýšila za poslední rok svou dvoutýdenní klíčovou repo sazbu (CZCBIR = ECI) o 550 bazických bodů na 5,75 %, protože se snaží zkrotit vysokou inflaci kvůli vyšším cenám energií a silné domácí poptávce.

„Názor trhu na změnu může být takový, že holubice se nechystají bojovat za cenovou stabilitu a zvyšovat úrokové sazby a že se koruna stává méně transparentní a méně bezpečnou měnou. Mohla by tedy začít oslabovat,“ řekl Holub.

Centrální banka počítá s tím, že silná koruna pomůže snížit část importované inflace, takže jakékoli oslabení by mohlo vést k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb na podporu měny.

Prezident Miloš Zeman má jednostrannou pravomoc jmenovat členy představenstva centrální banky a minulý měsíc zvolil do vedení centrální banky od července dosavadního člena Michela, který je proti zpřísnění politiky. Michel řekl, že navrhne cenovou stabilitu, jakmile se stane konzervativní.

(Zpráva Roberta Muellera) Střih David Goodman

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *