Česká centrální banka opět zvyšuje základní úrokovou sazbu

PRAHA (AP) — Centrální banka České republiky ve snaze čelit prudce rostoucí inflaci opět zvýšila svou základní úrokovou sazbu, což odpovídá zvýšení, které Bank of England zabral i čtvrtek.

Nárůst o tři čtvrtě bodu na 4,5 % byl šestým nárůstem v řadě od června a analytici to očekávali. Banka, která považuje vysoké spotřebitelské ceny za velkou hrozbu, rovněž naznačila, že sazby zvýší. Nyní je na nejvyšší úrovni od ledna 2002.

Díky vysokým cenám energií vyskočila inflace v listopadu na 6,6 %, což je výrazně nad 2% cílem banky. Banka počítala s dalším růstem na začátku roku.

Rozhodnutí banky přichází poté, co statistický úřad odhadl, že ekonomika země loni vzrostla o 3,3 %, více, než se očekávalo, po poklesu o 5,8 % v předchozím roce kvůli pandemii koronaviru.

Postoj české banky ostře kontrastuje s postojem Evropské centrální banky, která se ve čtvrtek rozhodla ponechat své klíčové programy ekonomické stimulace v platnosti a uvedla, že letos pravděpodobně nezvýší úrokové sazby, protože inflaci považuje za dočasnou. Domnívá se, že inflace letos prudce klesne a v letech 2023 a 2024 klesne na 1,8 %.

Americká centrální banka také naznačila, že by mohla zahájit sérii zvyšování sazeb již v březnu. Roční spotřebitelská inflace v USA dosáhla v prosinci 7 %, což je maximum za 40 let.

V Česku naposledy centrální banka změnila sazby v prosinci. 22, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu o bod na 3,75 %.

READ  Česká vláda zpomaluje nebo zmrazuje zvyšování platů, aby snížila rozpočtovou mezeru

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.