Česká centrální banka opět zvýšila úrokové sazby

Česká centrální banka opět zvýšila úrokové sazby

Praha (AFP) – Česká centrální banka ve snaze vypořádat se s vysokou inflací znovu zvýšila svou základní úrokovou sazbu, což odpovídá zvýšení Bank of England. Čtvrtek také zabral.

Nárůst o tři čtvrtě bodu na 4,5 % byl šestým nárůstem v řadě od června a analytici jej očekávali. Banka, která považuje růst spotřebitelských cen za velkou hrozbu, také naznačila, že sazby zvýší. Nyní je na nejvyšší úrovni od ledna 2002.

Kvůli vyšším cenám energií vyskočila inflace v listopadu na 6,6 %, což je výrazně nad 2% cílem banky. Banka očekávala, že začátkem roku poroste ještě více.

Rozhodnutí banky přichází poté, co statistický úřad odhadl, že ekonomika země loni vzrostla o 3,3 %, více, než se očekávalo, po poklesu o 5,8 % v předchozím roce kvůli pandemii koronaviru.

Pozice České banky ostře kontrastuje s pozicí Evropské centrální banky, která se ve čtvrtek rozhodla ponechat klíčové programy ekonomické stimulace v platnosti a uvedla, že letos pravděpodobně nezvýší úrokové sazby, protože dočasně vidí inflaci. Věří, že inflace letos výrazně klesne a v letech 2023 a 2024 klesne na 1,8 %.

Americká centrální banka také naznačila, že může zahájit sérii zvýšení úrokových sazeb začátkem března. Roční inflace spotřebitelských cen v USA dosáhla v prosinci 7 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 40 let.

V České republice centrální banka naposledy změnila sazby 22. prosince, kdy základní sazbu zvýšila o jeden bod na 3,75 %.

READ  Jack Campbell potřebuje relaxaci, aby se dostal přes „mentální blok“

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *