Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika se zotavuje

Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika se zotavuje

Česká centrální banka popáté v řadě snížila základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika vykazuje známky oživení

PRAHA – Česká centrální banka ve čtvrtek popáté za sebou snížila základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika vykazuje známky oživení.

Snížení, které analytici očekávali, vedlo ke snížení úrokové sazby o půl procentního bodu na 4,75 %.

Banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu 21. prosinceJde o první škrty od 22. června 2022. Následovaly další škrty o půl procentního bodu pokaždé 8. února, 20. března a 2. května.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, v únoru klesla meziročně na cíl banky 2,0 % a v březnu zůstala beze změny.

V dubnu vzrostla na 2,9 % a v květnu klesla na 2,6 %.

Česká ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2024 meziroční růst o 0,2 % a ve srovnání s posledními třemi měsíci předchozího roku vzrostla o 0,3 %, vyplývá z údajů zveřejněných statistickým úřadem 31. května.

Stalo se tak poté, co česká ekonomika v posledních třech měsících roku 2023 oproti předchozímu roku klesla o 0,2 %.

Centrální banky po celém světě mají tendenci snižovat náklady na půjčky, když posuzují, zda… Toxická inflace Bylo zkroceno dost.

Evropská centrální banka 6. června byla základní úroková sazba snížena o čtvrt procentního bodu na 3,75 % z rekordní úrovně 4 %, čímž předstihla americká centrální banka ve snižování úrokových sazeb.

Federální rezervní systém Úředníci uvedli, že 12. června zaznamenali určitý pokrok v inflaci, ale dodali, že očekávají, že základní úroková sazba bude letos snížena pouze jednou.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *