Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika se zotavuje

Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika se zotavuje

PRAHA – Česká centrální banka ve čtvrtek popáté za sebou snížila základní úrokovou sazbu, protože inflace zůstává nízká a ekonomika vykazuje známky oživení.

Snížení, které analytici očekávali, vedlo ke snížení úrokové sazby o půl procentního bodu na 4,75 %.

Centrální banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu 21. prosince, což je první snížení od 22. června 2022. Následovalo další snížení o půl procentního bodu pokaždé 8. února a 20. března. A 2. května .

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, v únoru klesla meziročně na cíl banky 2,0 % a v březnu zůstala beze změny.

V dubnu vzrostla na 2,9 % a v květnu klesla na 2,6 %.

Čísla zveřejněná statistickým úřadem 31. května hlásila, že česká ekonomika v 1. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostla o 0,2 % a ve srovnání s posledními třemi měsíci předchozího roku vzrostla o 0,3 %.

Stalo se tak poté, co se česká ekonomika za poslední tři měsíce roku 2023 ve srovnání s předchozím rokem propadla o 0,2 %.

Centrální banky po celém světě se přiklánějí ke snižování nákladů na půjčky, když rozhodují, zda je toxická inflace dostatečně zkrocena.

Evropská centrální banka snížila svou klíčovou úrokovou sazbu 6. června o čtvrt procentního bodu na 3,75 % z rekordní úrovně 4 %, čímž předstihla americkou centrální banku ve snižování úrokových sazeb.

Představitelé americké centrální banky uvedli, že zaznamenali určitý pokrok v inflaci 12. června, ale dodali, že očekávají snížení referenčních úrokových sazeb pouze jednou v tomto roce.

READ  Inflační riziko v Latinské Americe vede k dalším výletům: Týden životního prostředí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *