Češi znovu vyhlašují výjimečný stav, aby omezení platili

Česká vláda vyhlásila na další dva týdny stav nouze, aby se vypořádala s vypuknutím koronového viru v jedné z nejvíce zasažených zemí EU.

PRAHA – Vláda České republiky vyhlásila na další dva týdny výjimečný stav pro řešení epidemie koronového viru v jedné z nejvíce zasažených zemí EU.

Toto rozhodnutí přichází navzdory dolní komoře parlamentu, která odmítla požadavek menšinové vlády na rozšíření mocného nástroje, který by kabinetu poskytl další pravomoci nezbytné k zavedení parlamentních omezení a omezení cestování a práv lidí.

Česká republika, země s více než 10,7 miliony, má více než 1 milion potvrzených případů, včetně 18 143 úmrtí. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je míra 915 nových potvrzených případů na 100 000 lidí za poslední dva týdny druhá nejhorší v EU 27 zemí po Portugalsku.

Země čelí vývoji rychle se šířící varianty koronového viru, která byla poprvé objevena v Británii, což vědci nyní tvrdí, že je nebezpečnější než původní virus. Tři nejvíce postižené okresy České republiky na hranicích s Německem a Polskem jsou ve stavu úplného uzavření. Počet nových případů na 100 000 lidí za posledních sedm dní překročil 1100.

I přes katastrofální situaci někteří právníci a politici, včetně mluvčího Senátu Miloše Wistrase, tvrdí, že krok vlády porušuje ústavu země. Vláda to popírá a tvrdí, že její právní poradci takové řešení podporují.

„Jsem velmi šťastný, že jsem získal povědomí veřejnosti,“ řekl předseda vlády Andrzej Babis.

Aktuální stav nouze vyprší v neděli. Vláda může použít jiné právní možnosti k přehodnocení některých kontrol virů korony, ale ne všechny.

Bez stavu nouze by se v pondělí mohly znovu otevřít bary, restaurace a kavárny, mohly by se znovu otevřít podniky poskytující služby, skončily by noční zákazy vycházení a byl zrušen zákaz shromažďování více než dvou lidí.

READ  Hrobka královského písaře objevená v Abúsíru českými archeology

„To nemůžeme dopustit,“ řekl Bobbis.

„Rád bych poděkoval guvernérům, kteří chápou, že je pro nás velmi důležité udělat maximum pro ochranu životů našich občanů,“ řekl Bobbis.

Guvernéři požadovali změny v přístupu vlády k epidemii, včetně masivního zásahu proti státem financovaným zaměstnancům, nového zákona, který by definoval odpovědnost státu za postupný návrat dětí do školy v březnu a boj proti epidemii.

Bobbis uvedl, že jeho vláda se v úterý setká s opozicí, aby projednala další kroky. Dolní komora má stále právo vládní opatření odmítnout.

Německo v neděli zavedlo přísné hraniční kontroly na svých hranicích s Českou republikou a rakouskou provincií Tyrolsko.

———

Všechny epidemie AP jsou https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic, https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine a https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *