Češi volí v prezidentských volbách nástupce Miloše Zemana

PRAHA (AP) — Čeští voliči šli v sobotu, druhý den prezidentských voleb, k volebním urnám a zvolili nástupce Miloše Zemana v převážně slavnostní roli.

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel a populistický miliardář Andrej Babiš postoupili do druhého kola hlasování, protože žádný z osmi původních kandidátů nezískal před dvěma týdny v prvním kole nadpoloviční většinu.

Průzkumy favorizují Pavla, nezávislého, který se v úvodním kole umístil na prvním místě jako nezávislý. Před hlasováním, které začalo v pátek, přislíbili Pavlovi podporu tři kandidáti.

Pavel (61), bývalý šéf vojenské rady NATO, je politickým nováčkem. Plně podpořil vojenskou a humanitární podporu Ukrajiny v její válce proti Rusku.

Babiš (68) je bývalý premiér, jehož centristické hnutí ANO (ANO) skončilo po prohře ve volbách v roce 2021 v opozici. Podporuje ho Zeeman, který sdílí jeho euroskeptické názory a zvyk používat protiimigrantskou rétoriku.

Zeman byl prvním prezidentem, který byl zvolen lidovým hlasováním. Jeho druhé a poslední pětileté funkční období končí v březnu. Zákonodárci zvolili dva předchozí prezidenty, Václava Havla a Václava Klause.

Volební místnosti se uzavírají ve 13:00 GMT a výsledky budou známy později v sobotu.

Copyright © Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento obsah nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován.

READ  České ministerstvo vyzvalo ruské velvyslance, aby opustili ukrajinskou válku

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *