Češi vidí stálý tok ruského plynu, ale dávají si pozor na pokles nebo zastavení

Dne 9. září 2014 byly nalezeny ventily a potrubí ve skladu plynové jeskyně v Hájích u obce Jessenis ve středních Čechách. REUTERS / David W Černý

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BREAK, 24. června (Reuters) – Vývoz plynu z Ruska do České republiky zůstává stabilní, ale nutnost monitorování nemůže vyloučit možnost, že by mohl v příštích dnech klesnout nebo být zcela zastaven, uvedl v pátek český ministr průmyslu. .

Česká republika zcela spoléhá na plyn z Ruska a připravuje nouzové plány pro případ pádu nebo odstávky, jako je tomu v některých sousedních zemích, například v Německu.

Německo ve čtvrtek spustilo „poplachovou fázi“ svého nouzového plynového programu v reakci na pokles ruských dodávek. Rusko tato obvinění popřelo v pátečním prohlášení, v němž se uvádí: „Podobná nepodložená obvinění týkající se ruských zpravodajských služeb byla vznesena více než jednou.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Český ministr průmyslu Joseph Siekela po setkání krizové skupiny s představiteli ministerstva průmyslu uvedl, že zásobníky plynu jsou nyní ze dvou třetin plné.

Vyzval společnosti, aby pokračovaly ve zintenzivnění úsilí o naplnění obchodů před nadcházející horkou sezónou.

„Vývoz plynu do České republiky je relativně stabilní… ale dohodli jsme se, že budeme věnovat maximální pozornost dění na denních trzích,“ řekl.

„Jsme v další kapitole energetické války zahájené ruským diktátorem (prezidentem Vladimirem) Putinem. A nevíme, kde se to ještě zvýší. Nemůžeme vyloučit, že export klesne nebo bude úplně zastaven.“

Řekl, že nouzové plány, které mají zakrýt jakékoli problémy s dodávkami, se snaží chránit domy nebo důležité společnosti.

Vláda tento týden podpořila návrh zákona, který by ministerstvu umožnil přijmout opatření k zamezení mimořádných událostí v teplárenství, řekl.

READ  Wolves Exchange News: Gonzalo Goodes komentuje svou budoucnost

Ministerstvo může například povolit další provoz uhelných elektráren, které se příští rok zavřou kvůli emisním limitům.

Z dlouhodobého hlediska země diverzifikuje své dodávky a Sikela řekl, že stát má „významný“ potenciál na terminálu zkapalněného plynu v nizozemském Emshavenu. Výši kapacity však neupřesnil s odkazem na smluvní omezení.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Zpráva Roberta Muellera a Jasona Howeta; Střih Toby Chopra a Susan Fenton

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.