Češi vidí stálý tok ruského plynu, ale dávají si pozor na pokles nebo zastavení

Češi vidí stálý tok ruského plynu, ale dávají si pozor na pokles nebo zastavení

Dne 9. září 2014 byly nalezeny ventily a potrubí ve skladu plynové jeskyně v Hájích u obce Jessenis ve středních Čechách. REUTERS / David W Černý

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BREAK, 24. června (Reuters) – Vývoz plynu z Ruska do České republiky zůstává stabilní, ale nutnost monitorování nemůže vyloučit možnost, že by mohl v příštích dnech klesnout nebo být zcela zastaven, uvedl v pátek český ministr průmyslu. .

Česká republika zcela spoléhá na plyn z Ruska a připravuje nouzové plány pro případ pádu nebo odstávky, jako je tomu v některých sousedních zemích, například v Německu.

Německo ve čtvrtek spustilo „poplachovou fázi“ svého nouzového plynového programu v reakci na pokles ruských dodávek. Rusko tato obvinění popřelo v pátečním prohlášení, v němž se uvádí: „Podobná nepodložená obvinění týkající se ruských zpravodajských služeb byla vznesena více než jednou.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Český ministr průmyslu Joseph Siekela po setkání krizové skupiny s představiteli ministerstva průmyslu uvedl, že zásobníky plynu jsou nyní ze dvou třetin plné.

Vyzval společnosti, aby pokračovaly ve zintenzivnění úsilí o naplnění obchodů před nadcházející horkou sezónou.

„Vývoz plynu do České republiky je relativně stabilní… ale dohodli jsme se, že budeme věnovat maximální pozornost dění na denních trzích,“ řekl.

„Jsme v další kapitole energetické války zahájené ruským diktátorem (prezidentem Vladimirem) Putinem. A nevíme, kde se to ještě zvýší. Nemůžeme vyloučit, že export klesne nebo bude úplně zastaven.“

Řekl, že nouzové plány, které mají zakrýt jakékoli problémy s dodávkami, se snaží chránit domy nebo důležité společnosti.

Vláda tento týden podpořila návrh zákona, který by ministerstvu umožnil přijmout opatření k zamezení mimořádných událostí v teplárenství, řekl.

READ  EAM navštíví ukrajinské sousedy Slovensko a Českou republiku

Ministerstvo může například povolit další provoz uhelných elektráren, které se příští rok zavřou kvůli emisním limitům.

Z dlouhodobého hlediska země diverzifikuje své dodávky a Sikela řekl, že stát má „významný“ potenciál na terminálu zkapalněného plynu v nizozemském Emshavenu. Výši kapacity však neupřesnil s odkazem na smluvní omezení.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Zpráva Roberta Muellera a Jasona Howeta; Střih Toby Chopra a Susan Fenton

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *