Češi se kvůli pravidlům financování EU potýkají s větším rozpočtovým deficitem

Češi se kvůli pravidlům financování EU potýkají s větším rozpočtovým deficitem

Ministr životního prostředí Petr Hladek v pátek řekl, že kvůli pravidlům, kterými se řídí využívání peněz z modernizačního fondu Evropské unie, může letos český rozpočet čelit výpadku příjmů až 50 miliard korun (2,35 miliardy dolarů).

Vláda v letošním rozpočtu vyčlenila z fondu ministerstva životního prostředí 50 miliard korun, ale tyto peníze nelze vybrat, pokud nebudou použity na konkrétní projekty energetické transformace nebo modernizaci uhlíkově závislých regionů, zpravodajský web www.denikn.cz citoval Hladek v rozhovoru.

Hladič uvedl, že příjmy vlády budou pro letošní rok až o 50 miliard korun nižší, než se plánovalo, ale peníze ve fondu zůstanou a nepřijdou o ně.

Vláda plánuje rozpočtový schodek na celý rok ve výši 295 miliard korun a bez dalších úprav by ho finanční ztráta mohla zvýšit na 345 miliard korun.

Schodek rozpočtu dosáhl na konci dubna 200 miliard, což je v té době rekordní schodek, který již vyvolal pochybnosti o splnění celoročního cíle.

Hladek řekl, že alespoň část peněz z Fondu modernizace by mohla být použita na projekty, které jsou v současné době financované z jiných částí rozpočtu, což by nahradilo část ušlých příjmů.

„Povedeme diskuzi s ministerstvy financí a průmyslu o tom, co můžeme financovat ze státního rozpočtu a co z modernizačního fondu,“ uvedl.

Řekl, že příjmy Modernizačního fondu byly určeny pro rozpočet na rok 2023 loni v době vrcholící evropské energetické krize, kdy si vláda, do níž Hladic vstoupil teprve letos, myslela, že výjimky z pravidel financování umožní použití peněz.

Deník N s odvoláním na ministerstvo financí uvedl, že řešení problému je v jednání s dalšími ministerstvy. (1 $ = 21,2420 Kč) (Reportáž Jan Lopatka; Střih Connor Humphreys)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *