Češi pošlou 30 000 policistů a vojáků, aby prosadili cestovní omezení

Policie a vojenské síly v České republice zřídily 500 kontrolních stanovišť po celé zemi, protože jedna z nejpostiženějších zemí Evropské unie si v pondělí připomněla první výročí vypuknutí koronaviru výrazným omezením svobody pohybu.

Asi 30 000 policistů se zúčastnilo bezprecedentní operace s cílem uvalit nová přísná omezení, která lidem brání v cestování do jiných provincií, pokud nechodí do práce nebo se nemusí starat o příbuzné.

Jde o součást řady opatření, která vstoupila v platnost v pondělí, když se středoevropská země snaží zpomalit šíření vysoce nakažlivého viru poprvé objeveného v Británii.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že cílem opatření je zabránit krachu nemocnic v zemi pod tlakem péče o pacienty s COVID-19.

Uprostřed vlny infekcí z britské varianty potřebovalo v neděli v českých nemocnicích 7 049 pacientů s COVID-19 1 507 intenzivní péči. Obě čísla se blíží rekordům z minulého týdne.

Od 1. března loňského roku zaznamenala Česká republika první tři nakažené koronavirem, země s 10,7 miliony nakažených zaznamenala více než 1,24 milionu potvrzených případů s 20 469 úmrtími.

Sedmidenní klouzavý průměr denních nových případů vzrostl ze 70,75 nových případů na 100 000 lidí 14. února na 109,82 na 100 000 lidí v neděli, což je podle Johns Hopkins University nejhorší poměr na hlavu na světě.

Od pondělí nesmí lidé v Česku, kteří si vyrazí zacvičit, opustit svou obec. Zavřeny byly i mateřské školy a školy pro děti se speciálními potřebami, otevřené zůstaly obchody pouze se základním zbožím.

Odborníci však tvrdí, že opatření nezašla dostatečně daleko, aby virus zastavila.

„Za nejdůležitější opatření považuji ta, která nebyla realizována,“ řekl Českému rozhlasu biochemik Jan Trinka. „Je to kvůli omezení kontaktů v práci, zejména v průmyslu.“

Teprve v pondělí začala česká vláda vyžadovat hromadné testování zaměstnanců na dobrovolné bázi. Očekávalo se, že to bude povinné v pátek ve společnostech s více než 250 zaměstnanci.

READ  Poslední: Anglie se kvalifikuje do finále Euro 2020 a porazila Dánsko | zábava

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odmítl výzvy k uzavření alespoň některých továren jako „nereálné“.

Země mezitím urychluje svůj očkovací program a do očkovacích center se připojují praktičtí lékaři. Bylo podáno více než 650 000 dávek vakcíny. Babiš uvedl, že se očekává, že jeden milion očkovacích injekcí dorazí prostřednictvím programu EU v březnu a dalších 2,6 milionu v dubnu.

Na znamení solidarity poslaly tři země v sousedním Německu České republice 15 000 dávek vakcíny AstraZeneca ve snaze potlačit infekce na hranicích.

Babiš a proruský prezident Miloš Zeman také uvedli, že budou používat ruskou vakcínu Sputnik V, i když ji neschválila Evropská léková agentura.

___

Sledujte veškeré zpravodajství AP o pandemii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic, https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine a https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.