Češi posílají 30 000 policistů a vojáků, aby prosazovali cestovní omezení

Česká policie a armáda zřídila 500 kontrolních bodů po celé zemi, aby prosadila nové přísné limity pro hnutí za nezávislost

Asi 30 000 policistů bezprecedentně prosadilo nové omezení, které lidem znemožnilo přestěhovat se do jiných okresů, pokud nechodili do práce nebo se nestarali o příbuzné.

Jedná se o součást řady opatření, která vstoupila v platnost v pondělí, když se středoevropská země snaží omezit šíření vysoce nakažlivé virové varianty, která byla poprvé zjištěna v Británii.

Premiér Andrzej Babis uvedl, že cílem tohoto kroku bylo zabránit kolapsu nemocnic v zemi pod tlakem péče o pacienty s Covit-19.

Z 7 049 pacientů COVID-19 v českých nemocnicích v neděli potřebovalo 1507 pacientů intenzivní péči, protože se zvýšily infekce z britské varianty. Obě čísla se blíží záznamům nastaveným na začátku minulého týdne.

Od 1. března loňského roku zaregistrovala Česká republika první tři lidi infikované koronovým virem, 10,7 milionu lidí zaznamenalo více než 1,24 milionu potvrzených případů s 20 469 úmrtími.

Sedmidenní zavádění denních nových případů vzrostlo z průměrných 70,75 na 100 000 případů 14. února na 109,82 na 100 000 v neděli, což je podle Johns Hopkins University nejhorší individuální míra na světě.

Od pondělí by lidé v České republice, kteří chodí cvičit, neměli opustit svoji obec. Zavřeny byly také mateřské školy a školy pro děti se zdravotním postižením, otevřené zůstaly pouze obchody prodávající základní věci.

READ  Dominguez přijímá Fulbrighta, aby učil v České republice

Odborníci však tvrdí, že tato opatření nestačí k prevenci viru.

„Považuji za nejdůležitější opatření, která nebyla použita,“ řekl českému veřejnoprávnímu rozhlasu biochemik John Trunca. „Jde o omezení kontaktů v práci, zejména v průmyslu.“

Vláda také schválila plán, který by vyžadoval povinné hromadné testování zaměstnanců. Začne to ve středu ve společnostech s více než 250 zaměstnanci a v pátek ve společnostech s nejméně 50 zaměstnanci.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Howlisek uvedl, že asi 10 000 společností otestuje v příštích dvou týdnech 2,1 milionu pracovníků.

Hawlisek předtím odmítl výzvy k uzavření alespoň některých továren a továren.

Země mezitím zrychluje svůj očkovací program a do očkovacích center se připojují praktičtí lékaři. Bylo podáno více než 650 000 dávek vakcíny. Bobbis uvedl, že v březnu projde programem EU 1 milion vakcín a v dubnu dalších 2,6 milionu.

Na znamení solidarity se tři státy v sousedním Německu pokoušejí ovládnout epidemii zasláním 15 000 desítek vakcín AstraZeneca přes hranice do České republiky.

Babiš a proruský prezident Miloš Zeman uvedli, že budou používat ruskou vakcínu Sputnik V, i když ji ruská agentura pro léčivé přípravky neschválí.

———

Sledujte všechny epidemie AP:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *