Češi kritizují Kypr za to, že skrývá informace o ruských oligarchech – EURACTIV.com

Czech Financial Analysis Bureau, který má pravomoc zmrazit majetek ruských oligarchů, si stěžuje na neochotu Kypru poskytovat informace o majitelích společností – což znamená, že české snahy najít a potrestat ruské oligarchy často selhávají.

Jako Novyny Hospodářské Bylo oznámeno, že šéf Úřadu pro finanční analýzu Jerry Hellmar si u českého Senátu stěžoval na spolupráci s některými evropskými zeměmi.

„Dnes jsem obdržel odpověď z Kypru, že náš protějšek tam není kompetentní k mezinárodním sankcím, a požadované informace nedostanu,“ řekl Hjalmar během úterního (26. dubna) jednání českého Senátu s tím, že trasy často vedou podezřelých aktiv na Kypr.

Až do loňského roku Kypr umožňoval zcela tajné vlastnictví společností, protože neexistoval žádný oficiální záznam skutečných vlastníků. Kromě toho tam sídlí stovky tisíc podniků kvůli daňovým výhodám. Ruští oligarchové také dlouhá léta skrývali svůj majetek na Kypru a využívali ostrovní zlaté vízové ​​politiky.

Zatímco EU roky na Kypr naléhala, aby podnikl kroky proti praní špinavých peněz, země se zdráhá provádět reformy.

Bariéry, které zavedly kyperské úřady, však nejsou jedinou překážkou, která českým úřadům brání v pátrání po ruských oligarchech. Šéf finančního úřadu uvedl, že je také zapotřebí lepší legislativa a více zaměstnanců, aby bylo snazší najít a zmrazit majetek.

České úřady často spoléhají na příběhy publikované nezávislými médii. Reagujeme i na podněty médií. Když čteme, že někde může být původ, řídíme se takovými důkazy,“ připustil Hjalmar.

EURACTIV Řecko uvádí, že Nikósie spolu s vládami Atén a Valletty začátkem tohoto měsíce zablokovaly sankce zaměřené na zákaz ruských lodí nebo lodí s ruskými zájmy v přístavech EU.

Malta je mezi Rusy oblíbená také pro svůj kontroverzní systém hotovosti za pas, díky němuž mnoho oligarchů blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi získalo občanství EU.

READ  Co nám říkají různé reakce na Covid-19

Evropská komise zejména navrhla zakázat všechny lodě s ruskou vlajkou nebo jinou vlajkou, jako je Panama, ale s ruským vlastnictvím.

Lodě nesoucí ruskou vlajku byly zakázány v přístavech EU, zatímco tyto tři země také odmítly navrhované sankce zakazující lodě nesoucí jinou vlajku, ale s ruskými zájmy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.