Češi hodnotí současnou vládu nejhůře za deset let – EURACTIV.com

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) získala česká vláda konzervativního lídra Petra Fialy (ODS, ECR) nejhorší hodnocení od české veřejnosti od roku 2013.

Většina českých občanů je nespokojena s programem, fungováním, organizací vlády a tím, jak vláda jedná s veřejností.

Například pouze 24 % účastníků průzkumu bylo spokojeno se systémem vlády. Dále je 69 % Čechů nespokojeno s výkonem vlády a 66 % hodnotí negativně vztah kabinetu k veřejnosti.

Současnou českou vládu tvoří pět stran – konzervativní občanští demokraté (ODS, ECR), křesťanští demokraté (KDU-ČSL, EPP), konzervativní a proevropská TOP 09 (EPP), Starostové a nezávislí (STAN, EPP) a Česká Pirátská strana (Piráti, Zelení/EFA).

Vláda, která v předvolební kampani slibovala „přivést zemi zpět na Západ“, získala horší hodnocení než předchozí populistická a euroskeptická vláda Andreje Babiše (ANO, Obnova).

Babišova strana ANO je momentálně v opozici, připravuje se na evropské volby v květnu 2024. Podle dalšího průzkumu – Kantar – je strana ANO nejsilnější stranou v ČR s 30% podporou veřejnosti.

Síla ANO znepokojila vládnoucí strany, které už připravují strategie pro volby do EU.

Koalice tří konzervativních stran – občanských demokratů (ECR), křesťanských demokratů (EPP) a TOP 09 (EPP) – tak zvažuje, že půjde společně do evropských voleb, aby Papisse porazila. Jejich postoje k unijním záležitostem se však výrazně liší, TOP09 prosazuje silnější proevropský hlas, zatímco občanští demokraté představují euroskeptičtější hlas.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Delta - The Sun Ofehe podepsal s Českou fotbalovou federací smlouvu na mezistátní přípravný zápas v Nigérii.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *