Češi a Slováci cílí na neočkované za Rakouskem

Když 31. března 2020 v Praze vypukla epidemie koronaviru (COVID-19), v budově vedle téměř prázdné ulice na Staroměstském náměstí byly natočeny hodiny ukazující poledne. REUTERS / David W Černý

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

BREAK, 22. listopadu (Reuters) – Česká republika a Slovensko zavedly od pondělí zákaz očkování pro ty, kteří nebyli očkováni, poté, co se zvyšující počet případů Kovit-19 zaplnil oddělení intenzivní péče v nemocnicích.

Dva středoevropští sousedé minulý týden přijali nová opatření, jeden krok za Rakouskem, které zpočátku zavedlo omezení na neočkované jedince, ale v pondělí došlo k úplnému uzavření, protože region zažil nejnovější hotspot světa. Přečtěte si více

Česká vláda vyslala na pomoc nemocnicím v nouzi vojáky – více než 700 z nich bylo na jednotce intenzivní péče. V pondělí pak měla vláda projednat výzvu k vyhlášení výjimečného stavu, který by udělil další pravomoci nařídit pomoc studentům medicíny.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

Nová česká opatření umožní návštěvu veřejných akcí, jako jsou restaurace, hotely, služby nebo sportovní hry, pouze těm, kteří byli posledních šest měsíců očkovaní nebo přežili COVID-19.

Zástupci lékařů řekli, že akce byla příliš malá, příliš pozdě. „Jako lékařský pokoj vyzýváme k okamžitému zavedení takzvaných zamykacích opatření,“ řekl České televizi vedoucí pokoje Milan Kubek.

„Vyzýváme k urychlenému zavedení povinné vakcíny pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a k jejímu vzdělávání.“

V České republice dochází po říjnových volbách k novému rozmachu předávání moci.

Odcházející premiér Andrzej Babiš řekl, že země nebude následovat Rakousko při opětovném prosazování úplné výluky. Nastupující vláda se vyslovila proti zámkům, zejména ve školách.

READ  Česká republika Expo 2020 slaví národní den s jarní tématikou v Dubaji, zlepšuje vztahy se Spojenými arabskými emiráty

Na pondělí odpoledne před hradem Brock byla naplánována demonstrace proti jakémukoli zamykání.

Na většině území Slovenska vláda nařídila restauracím, aby uzavřely všechny hostince, podávaly pouze kapesné a omezily přístup ke službám pro neočkované.

Tím, že se česká a slovenská vláda zaměří na nová omezení pro neočkované, doufají ve zvýšení proočkovanosti, která tvoří minimálně 70 % celkové populace EU.

Podle Evropského centra pro imunizaci a kontrolu (ECDC) má Slovensko třetí nejnižší míru 46,8 %, zatímco 60 % české populace má alespoň jednu dávku vakcíny.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

Zpráva Jasona Howeta a Johna Lopatky; Střih Filippa Fletcher

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.