CERN se chystá vypustit Velký hadronový urychlovač ve třetím kole: NPR

Dr. Peter Higgs byl součástí týmu, který před více než 60 lety správně předpověděl existenci Higgsova bosonu.

Evropské centrum pro jaderný výzkum


Skrýt popisek

Přepínač titulků

Evropské centrum pro jaderný výzkum

Před deseti lety se vědcům podařilo objevit Higgsův boson A pomoci při pochopení vesmíru pomocí Velkého hadronového urychlovače. Udělali tak znovu v roce 2018 a odemkli nové poznatky o protonech.

Nyní, s novou sadou otázek, plánují tento měsíc restartovat urychlovač částic, snad aby lépe porozuměli vesmírným neznámým, jako je temná hmota.

„Toto je částice, která nám odpověděla na některé otázky a dala mnoho dalších,“ řekla NPR doktorka Sarah Demersová, profesorka fyziky na Yaleově univerzitě.

Higgsův boson byl poprvé pozorován, když vědci z Evropského centra pro jaderný výzkum (CERN) roztočili a rozbili částice blízko rychlosti světla. Dokázali to pomocí největšího a nejvýkonnějšího urychlovače částic na světě – Large Hadron Collider.

Od roku 1964 fyzici předpokládali, že tato částice existuje, ale nalezení důkazu trvalo téměř 50 let.

Vědci se domnívají, že to bylo Higgsovo pole Je to desetina miliardtiny sekundy Po velkém třesku a bez něj, Hvězdy, planety a život by se nikdy neobjevily.

Důkazy o existenci Higgsova bosonu byly milníkem ve fundamentální fyzice a Dr. François Englert a Dr. Peter Higgs získali Nobelovu cenu za fyziku. Navzdory vědeckému úspěchu práce na pochopení toho, jak vesmír funguje, zdaleka nekončí.

Urychlovač dokončil druhé testovací kolo v roce 2018, které poskytlo nové poznatky o strukturách protonů a o tom, jak se Higgsův boson rozpadá.

A po více než třech letech údržby a upgradů se urychlovač znovu spustí v úterý – tentokrát ztrojnásobí data, udrží intenzivní paprsky déle a umožní celkově více studií.

READ  71 procent žen má příznaky měsíc před infarktem

„Musí toho být víc, protože nemůžeme vysvětlit spoustu věcí kolem,“ řekl Demers, který také pracuje v CERNu ve třetím kole. „Něco opravdu chybí, a to opravdu velkým způsobem, mluvíme o tom, že 96 procent vesmíru je opravdu velkých.“

To, o čem Demers mluví, je temná hmota, neviditelná látka, o které se předpokládá, že existuje z pozorování vesmíru, a temná energie, která pohání zrychlující se expanzi vesmíru. Doufá, že nadcházející rasa přinese vhled do nepolapitelné, ale drtivé části našeho vesmíru.

V tiskové zprávě Knihy CERNNalezení odpovědí na tyto a další zajímavé otázky nejen posouvá naše chápání vesmíru na nejmenší měřítka, ale může také pomoci odhalit některá z největších záhad vesmíru jako celku, například jak vznikla cesta a jaká je její může být konečný osud.

Očekává se, že třetí běh bude pokračovat během příštích čtyř let a vědci již začali pracovat na běhu 4, který má začít v roce 2030.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.