Ceny v Argentině zůstanou tvrdošíjně vysoké s prognózou 7,5 % na duben

Ceny v Argentině zůstanou tvrdošíjně vysoké s prognózou 7,5 % na duben

Napsal Hernan Nessi

BUENOS AIRES (Reuters) – Podle průzkumu agentury Reuters se očekává, že měsíční míra inflace v Argentině za duben bude 7,5 procenta, a udrží tak roční tempo na nejrychlejším tempu od doby, kdy se země vymanila z rané hyperinflační krize. Devadesátá léta.

Argentina, hlavní světový dodavatel obilí, bojuje již 12 měsíců s inflací přesahující 100 %, což je jedna z nejvyšších mír na světě. To poškozuje středolevou peronistickou administrativu, která doufala, že zmírní finanční tlak na voliče před obtížnou volební výzvou v říjnu příštího roku.

Střední měsíční předpověď přišla od 20 analytiků oslovených agenturou Reuters, přičemž odhady se pohybovaly od 7 % do 8,3 % jako maximální měsíční nárůst. Oficiální data za duben se očekávají v pátek.

Prognóza představuje mírné zlepšení z březnových 7,7 %, ale stále je výrazně nad tím, co vláda přislíbila na začátku tohoto roku.

Zvýšení cen v zemi bylo z velké části přičítáno záchvatu tištění peněz z centrální banky a také neúčinným opatřením ke zkrocení inflace, jako je zmrazení cen komodit a preferenční směnné kurzy pro zemědělský export.

Analytici uvedli, že tlak na ceny bude pravděpodobně pokračovat, protože vláda se snaží podpořit měnu peso, která se v posledních týdnech propadla na černém trhu. Důvěra ve schopnost vlády podpořit peso a reformovat ekonomiku se vypařuje.

„Dno inflace roste, protože neexistuje jasná ekonomická cesta, která by generovala mnoho nejistoty a nedůvěry v naši měnu,“ řekl Lautaro Moshe, ekonom z Libertad y Progreso.

Dodal, že finanční situace mnoha rodin se stala „tragickou“, protože kupní síla jednotlivců se hroutí závratnou rychlostí.

Samostatný průzkum centrální banky na začátku tohoto měsíce ukázal, že inflace vzrostla za 12 měsíců do dubna nad 126,4 %, což je nejvíce za více než tři desetiletí.

READ  Portugalský návrh by umožnil, aby plynovody metanového plynu dostávaly financování z Evropské unie do roku 2030

(Zprávy Hernan Nessi a Lucinda Elliott; střih Frances Kerry)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *