Ceny nemovitostí v EU vykazují největší roční nárůst od roku 2007

Statistický úřad Evropské unie ve čtvrtek uvedl, že ceny domů v Evropské unii vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,1 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, což je jejich největší nárůst od roku 2007.

Eurostat ve svém prohlášení uvedl, že index cen domů pro země eurozóny vzrostl za první tři měsíce předchozího roku o 5,8%, což je největší nárůst od čtvrtého čtvrtletí roku 2006.

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 se ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2021 zvýšily v eurozóně o 1,3% a v Evropské unii o 1,7%.

Z členských států EU, za které jsou údaje k dispozici, byl nejvyšší meziroční růst cen nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2021 zaznamenán v Lucembursku (+ 17,0%), Dánsku (+ 15,3%), Litvě (+ 12,0%), České republice (+ 11,9%) a Nizozemsko (+ 11,3%), zatímco ceny klesly pouze na Kypru (-5,8%).

Problematika cen nemovitostí se rovněž stala překážkou kritiky ultravolné měnové politiky ECB. Jeho předsedkyně Christine Lagardeová byla v Evropském parlamentu na konci června vyslýchána.

“Mladí lidé a rodiny ze střední třídy jsou nuceni k potkanům a na přeplaceném trhu s bydlením přeplatí,” uvedl skeptický nizozemský europoslanec Michel Hoogeveen. „To je jeden z důsledků vytváření velkorysých peněz a politik s nízkým úrokem, které udržují nad vodou slabší země eurozóny.“

Lagarde odpověděl: „Neexistují žádné silné známky toho [a] Úvěrová bublina na bydlení v eurozóně jako celku “, ale dodal, že v některých zemích a zejména v některých městech existují„ zranitelná místa v bydlení “.

READ  Česká republika 2021 - Analýza

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *