Centrální banky po špičkách směřují k uvolnění masivních ekonomických stimulů

Zužovat se nebo ne zužovat? To je otázka, před kterou centrální bankéři stojí, když debatují o tom, kdy by měli uvolnit masivní opatření ekonomické podpory, která použili v loňském roce, aby zabránili Velké hospodářské krizi způsobené pandemií.

Odebrání peněžní a finanční podpory je nevyhnutelné. Klíčovou otázkou je načasování, řekla Eva Sunway, manažerka fondu ve společnosti M&G Investments.

Protože se tento týden scházejí Federální rezervní systém Spojených států (Fed) a další centrální banky, zde jsou klíčové otázky týkající se jejich měnové politiky:

Jaká opatření jsou zavedena?

Federální rezervní systém, Evropská centrální banka a jejich protějšky v Japonsku, Británii a dalších zemích snížily úrokové sazby a v loňském roce spustily rozsáhlé programy nákupu aktiv, aby zabránily ekonomické katastrofě.

Cílem těchto programů je udržet ekonomiku aktivní tím, že zlevní půjčování peněz lidem, podnikům a vládám.

Federální rezervní systém, který zahájil své dvoudenní politické zasedání v úterý, snížil úrokové sazby na nulu na začátku pandemie v březnu 2020.

Aby zajistila likviditu největší světové ekonomice, nakupuje nejméně 80 miliard USD měsíčně do státních cenných papírů a nejméně 40 miliard USD do cenných papírů zajištěných hypotékami.

Evropská centrální banka má program pandemického nouzového nákupu (PEPP) ve výši 1,85 bilionu eur, který umožňuje bance nakupovat aktiva na finančních trzích, jako jsou dluhopisy, což způsobuje růst jejich cen a snižování úrokových sazeb.

Evropská centrální banka ponechala sazbu hlavních refinančních operací na nule.

Proč nespěcháš?

Inflace se celosvětově zvýšila, což zvýšilo očekávání trhu, že centrální banky zpřísní nabídku peněz, aby snížily ceny a zabránily přehřívání ekonomik.

Centrální banky v Brazílii, Rusku, Mexiku, Jižní Koreji, České republice a na Islandu letos zvýšily úrokové sazby.

Ale Federální rezervní systém, Evropská centrální banka a Bank of England (BoE), které se také scházejí tento týden, se zatím všechny drží svých zbraní.

READ  Členové EU se snaží odstoupit od ruského ropného embarga | Hlavní město

Představitelé Federálních rezerv, Evropské centrální banky a Bank of England trvali na tom, že inflace je pouze dočasná a je důsledkem zotavování cen z poklesů na vrcholu pandemie v loňském roce.

Tvůrci politik se chtějí vyhnout poškození ekonomické obnovy příliš rychlým odebráním podpory.

co říkají?

Trhy reagovaly na všechny ekonomické ukazatele – od inflace přes nezaměstnanost až po spotřebitelské výdaje – v hádací hře, zda donutit centrální banky upravit své politiky dříve nebo později, než se očekávalo.

Bankovní úředníci mezitím pečlivě váží jejich slova.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v srpnu řekl, že centrální banka „může letos začít snižovat tempo nákupů aktiv“, ale v načasování zůstal utlumený.

Evropská centrální banka šla tento měsíc dále a rozhodla se zpomalit tempo svých měsíčních nákupů dluhopisů, ale nezměnila velikost systému ani datum vypršení platnosti v březnu 2022.

K tomu, abychom byli „úplnými kužely“, to má hodně daleko, “řekl Andrew Cunningham, hlavní evropský ekonom společnosti Capital Economics.

Christine Lagarde, prezidentka Evropské centrální banky, dala jasně najevo, že „ta dáma neklesá“, řekla.

V prosinci trhy očekávají jasnější signál od Evropské centrální banky.

Uspěly centrální banky?

Globální ekonomika se zotavuje, protože lidé, podniky a vlády těží z extrémně nízkých úrokových sazeb.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vlády mezitím na celém světě napumpovaly 16 bilionů dolarů do programů fiskálních stimulů.

„Z předchozích krizí jsme se hodně naučili a zvládnutí krize Covid-19 bylo z ekonomického hlediska téměř dokonalé,“ řekl Vincent Goffins ze společnosti JPMorgan Asset Management.

„Oživení je prudké a masivní a neviděli jsme masovou nezaměstnanost ani vlnu bankrotu,“ řekl.

Ratingová agentura S&P Global uvedla, že míra defaultu v Evropě by se měla v blízké budoucnosti snížit, „zvláště pokud pokles politiky pokračuje uspořádaným způsobem, jak se očekávalo“.

READ  Náměstek ministra hospodářství Slovenska navštívil Tchaj-wan | Novinky z Tchaj-wanu

Jaké jsou negativní efekty?

Kritici tvrdí, že uvolněná měnová politika nerovnost jen prohlubuje tím, že zvyšuje ceny finančních aktiv a zvyšuje ceny nemovitostí.

Evropská centrální banka hájí své kroky poukazem na studie přidružených výzkumných pracovníků, podle nichž její politiky pomohly omezit nezaměstnanost, což posílilo skromnější domácnosti, které také díky nižším sazbám získaly přístup k nemovitostem.

Zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v září vyjádřila obavy z možných negativních vedlejších účinků, které by mohla mít prodloužená politika snadných peněz na ceny finančních a nemovitostních aktiv.

„Intervence centrálních bank mají smysl pouze tehdy, pokud se vyhnete recesi,“ řekl Nicholas Veron, ekonom z Petersonova institutu a think -tanku Bruegel.

„Pokud již není zapotřebí, aby se zabránilo recesi, bude mít mnohem více negativních účinků než pozitivních,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *